Skrbi jih pomanjkanje kadra za dolgotrajno oskrbo
Največjo skrb povzročata dolgotrajnost postopka za pridobitev pravic po zakonu o dolgotrajni oskrbi in pomanjkanje kadra na Gorenjskem.
Kranj – Državni zbor je v sredo v prvem branju potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje ter zmogljivosti v socialnem varstvu in dolgotrajni oskrbi, s katerimi se naj bi država zoperstavila vse večjemu pomanjkanju kadrov na tem področju. Ta med drugim prinaša sofinanciranje pridobivanja nacionalne poklicne kvalifikacije za potrebne poklice, stroškov za pridobitev ustrezne izobrazbe zaposlenih in tudi sredstva za kadrovske štipendije. Za to je predvideno slabih deset milijonov evrov. Dana je bila tudi napoved, da bo vlada še letos za za sofinanciranje plač v dolgotrajni oskrbi namenial dodatnih 18 milijonov evrov.
Skrb nad pomanjkanjem kadra so izpostavili tudi na nedavnem posvetu o dolgotrajni oskrbi na Gorenjskem, ki ga je v Kranju organiziral Center za socialno delo (CSD) Gorenjska. Na posvetu so predstavili vlogo CSD pri izvajanju dolgotrajne oskrbe (naloge vstopne točke in informiranje o uveljavitvi pravice do oskrbovalca družinskega člana) in vse pravice, ki jih zakon uvaja v letu 2025. Pri tem so poudarili nujnost sodelovanja vseh deležnikov na področju dolgotrajne oskrbe v lokalnem in regionalnem okolju, saj uveljavitev zakona prinaša številne izzive in dileme. Največjo skrb povzročata dolgotrajnost postopka za pridobitev pravic po tem zakonu in pomanjkanje kadra na Gorenjskem.