Računalnik in jaz: Naključja številk

Danes je petek, pa še trinajstega smo. Za povrh je še moj prispevek trinajsti po vrsti. Splet naključij ali le igra števil? Kakorkoli že. Petek trinajstega slovi po nesrečnem dnevu, prav tako pa tudi številka trinajst ni ravno znana po dobrem vplivu. Sicer me na to številko ne vežejo nikakršni slabi spomini, a vseeno ne bom tvegal. Pa nisem vraževeren, a bom kljub temu raje za danes obdelal malo bolj lahkotno temo, da ne bom pri kom kriv za kaj slabega.

Ko že govorimo o igri števil, potem se zelo hitro približamo statistiki. Statistika temelji na številkah, na preštevanju, analiziranju in vrednotenju le-teh. Ima pa to dobro lastnost, da lahko iz precej neuporabnih podatkov pridobi zelo zanimive rezultate. In ne boste verjeli, kje so najbolj zgoščeno prikazani statistični podatki. Na internetu, na spletni strani http://www.stat.si/, kjer svoje rezultate predstavlja Statistični urad Republike Slovenije.

Pri njih lahko najdete podatke o uporabi interneta v Sloveniji. V prvem četrtletju leta 2006 je bilo v Sloveniji med osebami v starosti od 10 do 74 let 54 odstotkov takih, ki so internet uporabljale v zadnjih treh mesecih. Največ je takšnih uporabnikov, ki dnevno uporabljajo internet. Delež uporabnikov interneta se je sicer povečal v vseh starostnih skupinah, vendar pa je še vedno precej večji med mlajšimi osebami. Med osebami v starostni skupini od 16 do 34 let je bilo v prvem četrtletju leta 2006 takih, ki so internet uporabljale v zadnjih treh mesecih, 81 odstotkov, med osebami v starostni skupini od 35 do 54 let pa je bilo takih le 50 odstotkov. Na uporabo interneta močno vpliva tudi stopnja izobrazbe. Med osebami z nižjo izobrazbo je bilo v prvem četrtletju leta 2006 le 39 odstotkov uporabnikov interneta, med tistimi z višjo izobrazbo pa je bilo takih 90 odstotkov. Uporabniki iščejo na internetu največ prednakupovalnih informacij, kar 42 odstotkov, in informacij povezanih z zdravjem, kjer je delež 21-odstoten. Še vedno je zelo priljubljena elektronska pošta. V prvem četrtletju leta 2006 jo je med osebami v starosti od 10 do 74 let uporabljalo 43 odstotkov. Nakup prek interneta je že kdaj opravilo 15 odstotkov uporabnikov, v zadnjih treh mesecih pa je prek interneta nakupovalo 8 odstotkov oseb v starosti od 10 do 74 let.

Zanimivi so tudi podatki o osebnih imenih v Sloveniji. Najpogostejši imeni med otroki sta Anja in Luka. Anj je skoraj štiri tisoč, kar je 2,9 odstotka vseh deklet. Luka pa se ponovi več kot 5200-krat, kar je 3,6 odstotka vseh fantov. Med fantovskimi imeni se več kot 3500-krat pojavijo še Jan, Žan, Rok, Nejc in Žiga, med dekliškimi pa Sara, Ana, Nina in Nika. Najpogostejše dvojno dekliško ime je Ana Marija na 112. mestu po pogostosti, najpogostejše fantovsko pa Žan Luka na 164. mestu.

Statistika govori tudi o tem, kaj počnemo. Otroci dnevno za pot do šole in nazaj porabijo približno pol ure, v šoli se učijo nekaj več kot tri ure. Domačo nalogo deklice ob šolskih dnevih opravljajo uro in pol, fantje pa 10 minut manj. Otroci imajo dnevno nekaj več kot šest ur prostega časa. Največji del tega porabijo za gledanje televizije. Pred televizorjem fantje presedijo sicer 10 minut manj kot dekleta, ki to v povprečju počnejo dve uri in pol dnevno. Za branje knjig tako ne ostane prav dosti časa. Dekleta med tednom za to porabijo 17 minut. Povprečno se fantje med tednom igrajo uro na dan, dekleta pa nekaj manj. V ta čas so zajete tudi igre na računalniku.

Spremlja se tudi starost prebivalstva. V zadnjih 50 letih se je v Sloveniji število rojstev prepolovilo, življenjska doba pa se je podaljšala za 16 let in je konec leta 2005 dosegla povprečno 77,8 leta. Po napovedih in ob spremljanju gibanja vrednosti bo leta 2050 vsak tretji prebivalec Slovenije in tudi EU star 65 let ali več. Prebivalec sveta bo leta 2050 v povprečju 10 let starejši kot danes.

Mnogo številk in podatkov. Njihovo obvladovanje je z računalniki mnogo bolj enostavno in pregledno, predvsem pa hitreje najdemo prave podatke. Za njihovo zajemanje pa se še vedno uporabljajo stari načini. Vez med sodobnostjo in tradicionalnostjo je vzpostavljena.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 22. januar 2008 / 07:00

Renault, Nissan in Dacia uspešno

Znamka Renault je na slovenskem trgu tudi lani obdržala prvo mesto, Nissan je zabeležil rekordno prodajno številko, občutno se je izboljšala prodaja Dacie.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 12. marec 2022 / 17:03

Višja pokojnina za ožji obseg pravic

Po novem bodo kmečki zavarovanci, ki so zavarovani za ožji obseg pravic in so dosegli polno pokojninsko dobo, prejemali najmanj 409,70 evra pokojnine.

Škofja Loka / sobota, 12. marec 2022 / 17:02

Najpomembnejše je sodelovanje

Škofja Loka – Prejšnji teden je Osnovna šola Jela Janežiča pripravila posvet o medinstitucionalnem povezovanju v skrbi za osebe z motnjo v duševnem razvoju. Kot je v imenu organizatorjev sporočila...

GG Plus / sobota, 12. marec 2022 / 17:01

Ecki na Goriškem in Kranjskem

Eck (Eckh, Egk, Egkh) von Ungrispach (Ungersbach, Ungrichspach) je bila plemiška rodbina, ki je odigrala pomembno vlogo na Goriškem in bila tudi v tesnih stikih s sorodniki na Kranjskem. To se je š...

Vodice / sobota, 12. marec 2022 / 16:59

Za lažje financiranje projektov

Ob obisku predstavnikov vlade so se v Vodicah zavzeli, da bi država sofinancirala večji delež projektov.

Žirovnica / sobota, 12. marec 2022 / 16:58

Pomoč prizadetim v požaru

V Žirovnici so začeli akcijo zbiranja pomoči za družine, ki jim je požar uničil gospodarski poslopji in poškodoval stanovanjsko hišo.