Politični pritiski vedno bolj odkriti
Na 18. zboru državnih tožilcev na Bledu je vrhovni državni tožilec Zvonko Fišer izrazil skrb nad stanjem duha v družbi, kjer politični akterji napadajo organe pregona, predsednik republike Danilo Türk pa je poudaril pomen avtoritete za delo tožilcev.
Bled – »Dobro vem, da vaše delo ni lahko. Pri njem je še posebnega pomena zagotovitev avtoritete, ki zagotavlja delovanje države v korist njenih državljanov,« je ob 18. zboru državnih tožilcev na Bledu poudaril predsednik države Danilo Türk. Kot je v nagovoru tožilcem še dodal Türk, se zaveda težavnosti, ki spremlja delo pravosodja ter tudi slabo informiranih obtožb na njihov račun. Ključni faktor avtoritete tožilcev je po njegovem mnenju v kakovosti in neodvisnosti njihovega dela, ki v njihovo delo prinaša objektivnost. Zbor državnih tožilcev je bil v sklopu tožilskih izobraževalnih dni, ki so potekali prejšnji teden.
Vrhovni državni tožilec Zvonko Fišer je ob tem izrazil skrb nad stanjem duha v družbi, za katero ocenjuje, da je z njo nekaj narobe, če politični in drugi akterji odločanja napadajo organe pregona. »Tovrstni napadi dokazujejo, da se poleg gospodarske srečujemo tudi z moralno in etično krizo,« je dejal Fišer in dodal, da so bili politični pritiski vedno prisotni, niso pa vedno odkriti, zato bi morala biti družba bolj pozorna na prikrite pritiske. »Pričakujem, da bodo nosilci pritiska prenehali tako ravnati, saj se to ne spodobi za urejeno pravno državo,« zaključuje Fišer.
Med novimi izzivi pravosodja je vrhovni tožilec Zvonko Fišer izpostavil še uveljavljanje nove zakonodaje, predvsem novega zakona o državnem tožilstvu ter novel zakona o kazenskem postopku, kazenskega zakonika in zakona o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja. Pozitivno je ocenil predvsem novi zakon o državnem tožilstvu, ki krepi vlogo državnotožilskega sveta.