Odraslim ne zaupajo
V veliki dvorani državnega zbora so se minuli ponedeljek zbrali mladi parlamentarci iz vse Slovenije na 34. nacionalnem Otroškem parlamentu, ki poteka pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije.
V program Otroški parlamenti je bilo letos vključenih 392 osnovnih šol. Predstavnike za nacionalno zasedanje Otroškega parlamenta so mladi izbrali na medobčinskih parlamentih, tako da je v državnem zboru razpravljalo 115 mladih parlamentarcev iz vse Slovenije. Letos so zaključili dveletno razpravo na temo duševnega zdravja otrok in mladih. Ob koncu zasedanja so sprejeli tudi memorandum o izzivih na področju duševnega zdravja otrok in mladih, ki so ga izročili predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič. V memorandumu so zapisali ključne ugotovitve iz razprave na Otroškem parlamentu.
Med ključnimi poudarki razprave so na Zvezi prijateljev mladine Slovenije navedli, da so mladi poudarili, da jih starši ne razumejo in jim ne znajo konstruktivno pomagati. Nenapovedana preverjanja znanja jim povzročajo stres, delavnice na temo duševnega zdravja, ki jih izvajajo v šolah, pa bi bile po mnenju mladih lahko bolj zanimive. Menijo, da jim zelo pomaga pogovor z osebo, ki deli lastno izkušnjo, poudarili so tudi vključitev staršev v šolski proces in vzajemno medsebojno spoštovanje med učenci in učitelji. Mladi ocenjujejo, da so sami sebi lahko največji preventivni dejavnik. Odrasle so tudi seznanili, da mladi staršem ne zaupajo in jim ne povejo svojih težav, ker se bojijo reakcije, prav tako bi zaupali le peščici učiteljev. Klic na pomoč po njihovem ne sme voditi v izgubo dostojanstva, pogrešajo pa tudi preventivno delovanje svetovalnih delavcev v šolah. Opozorili so še na nedostopnost strokovne pomoči. Pripravili so številne predloge za izboljšave na področju skrbi za duševno zdravje, pri čemer so poudarili, da je duševno zdravje nujno treba destigmatizirati in detabuizirati z ozaveščanjem o duševnem zdravju in njegovim promoviranjem na vseh ravneh.
Ob koncu so izbrali tudi novo temo za prihodnji dve leti, to je šolski sistem. Mladi se bodo v razpravah posvetili problemom šolskega sistema, ocenjevanju, vpisu v srednjo šolo, balastu v učnih načrtih in primerjavi šolskih sistemov v različnih državah, so pojasnili na Zvezi prijateljev mladine Slovenije.