Gradijo novo trgovino
Kmetijska zadruga Cerklje gradi v Šenčurju novo trgovino s ponudbo za podeželane, na štiri objekte pa bo namestila sončne elektrarne.
Zadruga je lani ustvarila 336 tisoč evrov dobička pred obdavčitvijo, ob tem pa je članom zadruge glede na obseg poslovanja – prodajo pridelkov zadrugi in nakupe materiala v zadrugi – izplačala tudi okoli 30 tisoč evrov superrabata. Letošnje leto bo po oceni vodstva poslovno težje kot lansko. Stroški naraščajo, cene nekaterih kmetijskih pridelkov in tudi nekaterega reprodukcijskega materiala pa se znižujejo.
Zadruga ima 594 članov, največ iz občin Cerklje, Šenčur, Komenda in Moravče.
Cerklje – Kmetijska zadruga Cerklje, ki deluje predvsem na območju občin Cerklje, Šenčur, Komenda, Moravče in Lukovica, člane pa ima tudi od drugod, je sredi močnega investicijskega ciklusa. Pred tremi leti je v Blagovici v občini Lukovica odprla novo kmetijsko-živilsko trgovino, pred dvema letoma je v Cerkljah skladišče preuredila v trgovino s ponudbo kmetijskega blaga in hkrati uredila tudi zbiralnico mleka, letos pa je začela v Šenčurju graditi novo trgovino in na štirih objektih nameščati sončne elektrarne. Investicijske načrte ima tudi za prihodnja leta.
<strong>Trgovina za podeželane</strong>
Kot sta povedala predsednik zadruge Boštjan Luznar in direktor Miro Jenko, so si za novo trgovino v Šenčurju prizadevali že dlje časa, saj sedanja v zadružnem domu ne ustreza več standardom in potrebam potrošnikov. Gradnjo so začeli marca, odprli bi jo radi aprila prihodnje leto, pri tem pa jih skrbi pomanjkanje izvajalcev v gradbeništvu. Naložba jih bo stala okoli šeststo tisoč evrov, denar bodo zagotovili iz lastnih virov in s posojilom. Nova trgovina bo na mestu starega skladišča Na Jami, v spodnjih prostorih bo 320 kvadratnih metrov velika trgovina, uporabni pa bodo tudi zgornji prostori. V trgovini bo predvsem ponudba izdelkov zelenega programa, lokalno pridelane hrane in drugega blaga za podeželane, ne bo pa gnojil, krmil in gradbenega materiala. »Okrog trgovine je premalo prostora za dovoz in obračanje s traktorji in tovornjaki, zato smo se odločili, da bo v tej trgovini ponudba za podeželane, v bližnji trgovini v Voklem pa predvsem za kmete,« je pojasnil direktor Miro Jenko in dodal, da so s šenčursko občino že dosegli dogovor, po katerem bodo del stavbe, v kateri je stara trgovina, prodali občini, ki želi na tem mestu zgraditi nov kulturni dom. Zadruga se bo iz sedanje trgovine izselila ob koncu prihodnjega leta.
<strong>Sončne elektrarne za samooskrbo</strong>
V zadrugi so se zaradi občutnih podražitev električne energije tudi odločili, da bodo na štiri svoje objekte namestili sončne elektrarne skupne moči tristo kilovatov, s katerimi naj bi dosegli samooskrbo. Junija bosta že začeli delovati elektrarni na strehah trgovine v Moravčah in trgovine v Voklem, do avgusta jo bodo namestili na streho trgovine in skladišča v Cerkljah, oktobra pa še na streho nove trgovine v Šenčurju.
<strong>Preselitev iz centra Komende in Moravč</strong>
Zadruga je že pred devetimi leti na Potoku pri Komendi kupila osem tisoč kvadratnih metrov stavbnega in tri tisoč kvadratnih metrov gozdnega zemljišča. Na tej lokaciji namerava v prihodnje zgraditi kmetijsko trgovino in skladišče, zdaj je v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, o začetku gradnje pa se bo odločala po zaključku investicije v trgovino v Šenčurju in v sončne elektrarne. S komendsko občino se tudi že dogovarja o nakupu lokacije v središču Komende, kjer ima zadruga zdaj trgovino.
Podobno kot v Komendi tudi v Moravčah želijo preseliti trgovino na obrobje, na lokacijo v bližini načrtovane obvoznice, a mora občina za to še spremeniti prostorske načrte in izpeljati komunalno ureditev. Ker bo to trajalo več let, se je zadruga odločila za začasno rešitev, to je ureditev trgovsko-skladiščnih prostorov v šotoru. Za postavitev šotora je že pridobila dovoljenje, postavila pa naj bi ga prihodnje leto.
<strong>Trideset kmetij opustilo prirejo mleka</strong>
Zadruga je lani od kmetov odkupila 31,5 milijona litrov mleka, leto prej 32,3 milijona litrov; približno tri četrtine vsega je prodala v Italijo. Za manjši odkup je bilo več razlogov – opuščanje prireje, suša in podražitve reprodukcijskega materiala. V zadnjih dveh letih je mleko prenehalo oddajati trideset kmetij, nekatere med njimi tudi zaradi težav pri prostorski umestitvi načrtovanih novih hlevov in s tem povezanih velikih stroškov.
Odkup živine se je lani povečal, tudi na račun suše, zaradi katere so nekateri kmetje morali zmanjšati stalež. Odkupili so 2622 glav živine, leto prej 2160. Največje povečanje so beležili pri kravah. Ob pomanjkanju krme na slovenskem trgu je zadruga pomagala rejcem z uvozom sena, uvozila ga je 1166 ton, največ iz Nemčije in Avstrije, nekaj pa tudi s Hrvaške in Slovaške. Odkup krompirja se še naprej zmanjšuje, narašča pa odkup drugih vrtnin.