Maja Šorli je nagrado Slavka Gruma prejela na odru Prešernovega gledališča, kjer je spoznala gledališče in se zaljubila vanj. / Foto: TSD (Mediaspeed)

Mnogo stvari vpliva na pisanje

Vrhunec 51. Tedna slovenske drame je bila podelitev nagrade Slavka Gruma za najboljše izvirno slovensko dramsko besedilo preteklega leta. Nagrado je za besedilo z naslovom Tega okusa še niste poskusili prejela Maja Šorli, po rodu iz Kranja, od koder izvira tudi njena mladostna ljubezen do gledališča.

»Želela sem spregovoriti o mnogih sodobnih temah – na način, iz katerega postane jasno, kako je osebno vedno tudi politično. V ospredju je zgodba dveh mladih profesoric, a mislim, da se bo mnogo odraslih prepoznalo v njunih zapletih in tudi drugih likih.«

Da ste prejemnica letošnje nagrade, je bilo sicer znano že marca letos, ko je bil festival zaradi epidemije prestavljen na november, prejeti nagrado v živo v vašem domačem Kranju pa je nekaj povsem drugega, mar ne?

Preden sem prišla na oder po nagrado, sem razmišljala, da to mogoče ni moje prvo priznanje v gledališču, je pa vsekakor prvo zares relevantno in tokrat prav zame, kar se mi zdi fantastično. Kot da bi se zaokrožil krog in bi se s tem potrdilo, da sem jaz osebno na pravi poti in so teme, o katerih pišem, zanimive. Teden slovenske drame je, kot je bilo večkrat rečeno tudi na nocojšnji prireditvi, najpomembnejši festival slovenske dramske besede. V festivalu in nagradi vidim povezavo nacionalne z lokalno in tudi mojo osebno identiteto. Nagrada potrjuje neko vrednost tudi Kranju in Prešernovemu gledališču. Sama sem se sicer šolala predvsem v Ljubljani, seveda pa sem hvaležna tudi Kranju, kjer mi je bilo že v otroštvu dostopno kvalitetno lokalno gledališče, v katerem sem imela tudi svoje prve abonmaje. Tu me je gledališče zaznamovalo, prve predstave, ki so me res presunile, so s tega odra, kar se mi zdi, da se tudi odslikava v mojem sedanjem delu v gledališču in za gledališče.

V drami obravnavate razmere v visokem šolstvu, besedilo temelji tako na vaših kot na izkušnjah mnogih, ki ste jih navedli v nagovoru, v katerem ste se dotaknili tudi vaših najbližjih ...

Besedilo vedno nastaja v nekem kontekstu in je povezano z aktualnimi stvarmi. Čeprav je pisanje dramskega dela eden redkih poklicev v gledališču, kjer si lahko samostojen in do neke mere sam sebi narekuješ, kaj boš napisal, pa sem hotela povedati, kaj vse vendarle vpliva na tvoje pisanje in delovanje nasploh. Če me moja primarna družina ne bi podpirala, ne bi nikoli prišla do tega, kar zdaj počnem; prav tako je pomembno, da v moji drugi družini recimo nekdo skrbi za otroke takrat, ko jaz pišem. Besedilo bi bilo drugačno, če ne bi dobila povratnih informacij od prijateljic, ki ne prihajajo iz gledališča, na drugi strani pa tudi od gledališčnikov. Vse to vpliva na končno različico besedila, zato sem tudi mnogim poimensko izrazila hvaležnost. Ti vplivi so pomembni za pisanje besedila in s tem na neki način tudi oblikujejo gledališče.

Pa vendarle, na seznamu vseh dosedanjih Grumovih nagrajencev piše Maja Šorli. Eminentna družba daje najbrž lep občutek. Je tudi breme?

Malo je tudi breme, namreč v smislu, da si želim, da to ne bi bila edina tovrstna nagrada, po drugi strani pa ob tem, da sem v taki družbi, dodatno uživam.

K nagradi nekako sodi tudi to, kaj se potem dogaja z besedilom. Je to že v režiserskih rokah?

Besedilo čaka na uprizoritev, ampak sem s producenti dogovorjena, da o tem za zdaj še ne govorim.

Že pišete kaj novega?

V tem trenutku ne, ker imam novo službo v srednji šoli in sem s to jesenjo – še posebej ob vseh teh ukrepih, ki zdaj potekajo v šolstvu – povsem preplavljena z drugimi stvarmi. Si pa močno želim, da bi čim prej spet našla čas za pisanje. In tudi vem, da ga bom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sobota, 18. maj 2019 / 19:35

Dobrodošli na najdaljši ulici v New Yorku

Gimnazija Kranj se je s spomladanskim koncertom V soju broadwajskih luči pridružila najdaljši ulici v New Yorku – Broadwayu. Ulici, ki najbrž vsem v misli prikliče muzikal.

Objavljeno na isti dan


Komenda / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Dobrodelni že deset let

Ustanova Petra Pavla Glavarja letos praznuje svojo prvo desetletnico. Ob jubileju so izdali zbornik, ki ga bodo brezplačno dobila vsa gospodinjstva v občini Komenda.

Tržič / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Koča dobila novo streho

S koče na Kriški gori so odstranili staro kritino in jo prekrili z novo. Dan kriških planincev je bil zato še bolj slovesen.

Nasveti / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Goli kilavec za zdrava sečila

Medtem ko ljudsko zdravilstvo dandanes golega kilavca skorajda ne uporablja več, ga najdemo v domala vsaki čajni mešanici za ledvice in mehur, ki jo lahko nabavimo v lekarni. Če imate težave s sečili...

Nasveti / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Jagodni čudež

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolni eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

GG Plus / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Kar se naučimo v otroštvu ...

V Osnovni šoli (OŠ) Matije Čopa Kranj so imeli pred kratkim kulturno prireditev, na kateri so nastopili Folklorna skupina OŠ Matije Čopa in Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo, otroci vrt...