Med sosedi 21
Osrednji dogodek, pomemben za Slovence v zamejstvu, je bil torkova prva seja sveta za Slovence v zamejstvu v Ljubljani, ki jo je vodil predsednik vlade Janez Janša. Svet je posebno posvetovalno telo za spremljanje odnosa in razvoja Slovenije z zamejci in se bo sestajal najmanj dvakrat letno. Na torkovi prvi seji so kot spodbudno ocenili povečano zanimanje za učenje slovenskega jezika v državah, kjer živijo Slovenci, kar je tudi posledica vstopa Slovenije v Evropsko unijo in uspešnega dela manjšinskih organizacij. Razen sveta za zamejce deluje tudi svet vlade za Slovence po svetu, oba pa sta bila ustanovljena na osnovi novega zakona o sodelovanju Slovenije zunaj meja.
V torek, 23. januarja, ob 19. uri pa bo v Tischlerjevi dvorani Slomškovega doma v Celovcu na 10. Oktoberstrasse 25 drugi, za zamejce na Koroškem pomemben, dogodek. Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza bosta podelila 28. Tischlerjevo nagrado. Nagrada se imenuje po ustanovitelju Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Jošku Tischlerju, ki je zaslužen za zgraditev zvezne gimnazije za Slovence v Celovcu in za obstoj Slovencev in slovenščine v času najhujše protislovenske politike na Koroškem po vojni. Nagrado bosta letos prejela Klub koroških Slovencev v Ljubljani in Klub koroških Slovencev v Mariboru za vsestransko pomoč, ki jo že desetletja nudita koroškim Slovencem na kulturnem, izobraževalnem, znanstvenem in publicističnem področju. Za glasbeni program bo poskrbel tamburaški orkester iz Loč pri Baškem jezeru.
Koroška zamejska slovenska kultura je bila po zaslugi Okteta Suha s Suhe/Neuhaus v Podjuni in tamburaške skupine Tamika iz Železne Kaple sijajno predstavljena konec preteklega tedna na 16. ponovoletnem koncertu v kulturnem domu v Retečah pri Škofji Loki. Slava okteta, v katerem pojejo Pepej Krop, Lenart Katz, Pavel Olip, Jokej Logar, Simon Triessnig, Sigi Kotler, Branko Kotler in Franc Opetnik, umetniški vodja pa je že nad deset let Matevž Fabijan iz Kranja, je segla že na vse konce sveta. Lani je z odmevnimi koncerti praznoval 25-letnico delovanja, konec februarja pa bo nastopil tudi v Kranju. Nekaj posebnega je tamburaška skupina Tamika iz Železne Kaple, ki deluje v okviru Slovenskega prosvetnega društva Zarja, ki bo letos praznovala stoletnico delovanja. Tamburaši imajo v Železni Kapli dolgo tradicijo. Že pred drugo svetovno vojno je tamburaše vodil zaveden Slovenec in kasnejši partizanski narodni heroj Franc Pasterk -Lenart. Franc Vavti je leta 1960 poskusil znova, vendar se je skupina razšla. Leta 1976 sta Štefka Vavti in Bredica Sadolšek zbrali trideset šolarjev, ki so izjemno napredovali in leta 1984 dosegli vrhunec. Žal se je skupina zaradi poklicnih in drugih razlogov razšla. Tatjana Pirker ni odnehala. Zbrala je osem deklet. Nastala je Tamika. Ime je sestavljeno iz začetnic imen glasbenic. Kasneje se jim je pridružil še fant. Skupina dosega pod vodstvom Hanzija Gabrijela, ki je do upokojitve deloval v dunajski Operi, sedaj pa uživa v delu s tamburaši, velik napredek. Pod njegovim vodstvom so v soboto s skupnim nastopom pevci Suhe in tamburaši Tamike (sodelujejo že od leta 1991 naprej) sklenili koncert v Retečah.