Postopek otežuje pomanjkanje listin
Stečajni postopek Kmetijsko gozdarske zadruge Tržič otežuje pomanjkanje listin in drugih dokazov. Stečajni upravitelj Janez Felc je pozval upnike k predložitvi morebitnih listin.
Triindvajset upnikov je v stečajnem postopku prijavilo za deset milijonov evrov terjatev, sodišče jih je priznalo za nekaj več kot 9,7 milijona evrov.
Tržič – Skupina upnikov propadle Slovenske hranilnice in posojilnice (SHP) Kranj je že med stečajnim postopkom prevzela izterjavo terjatev do ustanoviteljev, na njihov predlog je Okrožno sodišče v Kranju oktobra lani tudi začelo stečajni postopek za Kmetijsko gozdarsko zadrugo (KGZ) Tržič, ki je bila ena od štirih ustanoviteljic SHP-ja. Stečajni upravitelj Janez Felc je že v otvoritvenem poročilu ugotavljal, da je zadruga v bilanci stanja na dan 31. december 2017 izkazovala tudi dolgoročne finančne naložbe, ki so knjigovodsko vredne nekaj manj kot 430 tisoč evrov, od tega naj bi 427 tisoč evrov predstavljala dolgoročna posojila. Po informacijah upnikov naj bi šlo v tem primeru za posojilo, ki ga je KGZ Tržič dala Kmetijski zadrugi (KZ) Križe, vendar stečajni upravitelj v prevzetem arhivu ni našel listine, ki bi to izkazovala, zato se je zavezal, da bo v nadaljevanju stečajnega postopka poskušal raziskati »relevantne okoliščine«. Te »okoliščine« je raziskal in jih strnil v izredno poročilo, ki je bilo julija objavljeno tudi na spletni strani Ajpesa.
Kot ugotavlja v poročilu, glede posojila ni posojilne pogodbe ali druge listine, iz katere bi bilo razvidno, kdaj in komu so bila dana posojila in kdaj zapadejo v vračilo, vendar pa javno objavljena bilanca KZ Križe izkazuje enako obveznost, kot je terjatev KGZ Tržič – v stečaju. Ker se zneska terjatve in obveznosti ujemata, stečajni upravitelj ocenjuje, da sta medsebojno povezani in da ne gre zgolj za naključje. Obveznost in terjatev izvirata iz prodaje zadružne poslovne stavbe na Cesti Kokrškega odreda 24 v Križah, ta naj bi se »zgodila« decembra 2003, torej le nekaj mesecev po stečaju SHP-ja. GKZ Tržič naj bi takrat za nekaj manj kot 287 tisoč evrov prodala stavbo novoustanovljeni KZ Tržič, pri tem pa se je kupec zavezal, da bo stavbo plačal v 96 mesečnih obrokih, torej v osmih letih, kar naj bi skupno zneslo 376 tisoč evrov. Stečajni upravitelj je KZ Križe pa tudi tedanjega predsednika zadruge, ki je podpisal kupoprodajno pogodbo, zaprosil za pojasnilo, kako so poravnali kupnino. Iz zadruge so mu dogovorili, da s temi podatki ne razpolagajo, da je obveznost iz leta 2003 v vsakem primeru že zastarala, da so se terjatve KGZ Tržič neupravičeno pojavljale med obveznostmi KZ Križe ...
Ker stečajni upravitelj ne razpolaga z listinami, iz katerih bi bilo razvidno, do koga je izkazana terjatev KGZ Tržič, kdaj je bila terjatev računovodsko prekvalificirana v posojilo, ali sta zadrugi sklenili pogodbo z goljufivim namenom, je pozval upnike, da mu sporočijo, ali razpolagajo s kakršnokoli listino, ki bi odgovorila na ta vprašanja. Ker v stečajnem postopku ni denarja za vodenje morebitnega sodnega postopka, jih je tudi pozval, naj mu sporočijo, ali imajo interes, da stečajni upravitelj začne zoper KZ Križe sodni postopek za ugotavljanje ničnosti kupoprodajne pogodbe iz leta 2003 ali za izterjavo neplačane kupnine v znesku 376 tisoč evrov, in ali so pripravljeni za to založiti denar. Če ne bodo izkazali interesa za to, bo sodišče v skladu z zakonom izterjavo terjatve do zadruge ponudilo upnikom.
Iz akta o ustanovitvi KGZ Tržič tudi izhaja, da člani zadruge v primeru stečaja odgovarjajo do višine dvakratnika vplačanega deleža. Stečajni upravitelj je poslal članom zadruge več kot sto pozivov k vplačilu dodatnega članskega deleža in še petdeset ponovnih pozivov, pri tem pa je ugotavljal, da je precej članov zadruge že umrlo, a njihovih deležev svojci niso podedovali, nekateri člani pa so izstopili iz zadruge že več let pred začetkom stečaja. V okviru stečajnega postopka je doslej izterjal že večino najemnine za uporabo vrtičkov, v štirih primerih je začel tudi izvršilne postopke. Objavil je tudi povabilo k oddaji ponudb za nakup 1,63-odstotnega deleža zadruge v družbi Loške mesnine, prodaja doslej ni bila uspešna, tako da poslovni delež ostaja še naprej v neunovčeni stečajni masi.