Dvom v težo zasežene konoplje
Na okrožnem sodišču v Kranju se je minuli petek nadaljevalo sojenje domnevnim članom združbe za preprodajo konoplje Danijelu Osetu, Anesu Dukiću, Matjažu Smolinskyju in Ugu Grbcu.
Kranj – Na zatožno klop kranjskega okrožnega sodišča so minuli petek zaradi obtožbe, da so v okviru združbe vzgajali, predelovali in preprodajali prepovedano drogo, zlasti konopljo, znova sedli Anes Dukić, Danijel Oset in Matjaž Smolinsky, sojenje pa se je nadaljevalo brez prisotnosti obtoženega Uga Grbca. Uvodoma so zaslišali izvedenca psihiatrične stroke Petra Preglja o navedbah Matjaža Smolinskyja, da je konopljo uporabljal za zdravljenje bipolarne motnje. Kot je pojasnil, je pri Smolinskyju v dokumentaciji navedena oblika bipolarne motnje, ki pa ni potrjena z depresivno ali manično epizodo. Glede zdravljenja bipolarne motnje s konopljo pa se izvedenec ni želel izjasniti, saj je opozoril, da kanabinoidi niso dokazano učinkoviti pri odpravljanju nihanj razpoloženja oziroma za to niso registrirani. Ocenil je celo, da bi konoplja lahko stanje poslabšala, kar pa je Smolinsky zavrnil, češ da so mu druga zdravila povzročala le dodatne težave, med njimi odtegnitveni sindrom po prenehanju jemanja.
Obtoženi Anes Dukić se je odločil za dopolnitev zagovora, v katerem je prevzel odgovornost za nekatere nasade konoplje iz obtožbe. Kot je dejal, se je vrsto let spopadal z zasvojenostjo s heroinom, iz te zasvojenosti in odtegnitvene krize pa naj bi se rešil prav s pomočjo konoplje in hašiševega olja. Konopljo je kadil veliko, ker po njej ni imel krize, gojiti pa jo je začel, ker denarja za nakup preprosto ni imel. Večkrat je poudaril, da s preostalimi soobtoženimi nima nič, kvečjemu so bili njihovi nasadi v bližini. Motijo pa ga navedbe policije o preiskavi in zasegu rastišč, ker se po njegovem ne skladajo z naravnim ciklom, tudi z rastnim obdobjem konoplje, ki je od maja do oktobra. Pritožil se je tudi, da so v obtožnici navedli skoraj enaki teži sveže požete in posušene konoplje, čeprav bi morala biti razlika med svežo in končno uporabno vrednostjo več kot 75-odstotna. Poleg tega so po njegovem policisti stehtali cele rastline s stebli in listi, medtem ko je za predelavo v mamilo uporaben zgolj vršiček konoplje. Večkrat je Dukić tudi poudaril, da mamil nikoli ni preprodajal, saj jih je imel le za lastno uporabo. »Nobenih nalog nismo imeli razdeljenih, kot navaja obtožnica. Nimam se za hudodelca. S soobtoženimi, razen s Tinetom (domnevnim kolovodjem združbe Martinom Bohnjecem, op. p.), se nisem družil.«
Dukićev zagovornik Mitja Sever je pod vprašaj postavil tudi zavarovanje požete konoplje, saj naj bi jo policisti preprosto zvezali z vrvjo in vrgli v kombi: »Današnje pričanje obtoženega Dukića ponovno narekuje dokazni predlog za postavitev izvedenca s področja drog, tako glede dejanske teže zasežene konoplje in deleža uporabnih delov, saj je za kazenski postopek bistvena kriminalna količina prepovedane substance, zato je za presojo potrebno mnenje izvedenca in ne laična ocena sodišča.« Odvetnik Sever je opozoril tudi na nenavadno podobnost teže dveh nasadov, tako sta teži drugega in četrtega nasada konoplje skoraj do grama enaki, čeprav je šlo za pet rastlin v prvem in 14 rastlin v drugem primeru.
Tožilka Nadja Gasser je navedbe odvetnika zavrnila, enako tudi predlog za postavitev sodnega izvedenca s področja prepovedanih drog. Njenemu stališču je sledila tudi sodnica in postavitev izvedenca zavrnila, ravno tako tudi dokazni predlog obrambe glede zaseženega denarja Anesu Dukiću.
Sojenje se bo s končnimi besedami predvidoma nadaljevalo 3. januarja, ali bo tedaj znana tudi razsodba, pa še ni znano.