
Butn v teden drame
Letošnje odprtje Tedna slovenske drame, zadnja leta se ta že tradicionalno začne s podelitvijo stanovskih nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije, je v nedeljo, 27. marca, na svetovni dan gledališča, bilo v znamenju krstne izvedbe kultne slovenske radijske igre Butnskala.
Šestinštirideseta izvedba Tedna slovenske drame se je kot vsako leto začela svečano s poslanico, ki jo je napisal priznani ruski režiser Anatolij Vasiljev. »Kaj nam gledališče lahko pove?« se med drugim sprašuje. In odgovarja: »Vse! Gledališče nam lahko pove vse. To, kako žive bogovi na nebu, to, kako trpijo ujeti v podzemlju, to, kako strast povzdiguje in ljubezen pogublja, to, kako dober človek ni potreben, to, kako prevara zmaguje, to, kako ljudje žive v stanovanjih, otroci pa v taboriščih za begunce, in to, kako se vračajo na pogorišča, in to, kako se ločujejo od svojih dragih; gledališče lahko pripoveduje o vsem. Gledališče je bilo in bo za vedno.«
Sledila je podelitev letošnjih strokovnih in stanovskih priznanj Združenja dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS). Članica Mestnega gledališča ljubljanskega, igralka Stannia Boninsegna, je za življenjsko delo na področju dramske igre prejela odličje Marija Vera, priznanji ZDUS za igralske dosežke v letu 2015 pa sta prejela igralka Slovenskega mladinskega gledališča Damjana Černe za vlogi Jackie in Ingeborg v uprizoritvi besedila Drame princes Elfriede Jelinek in igralec Mestnega gledališča ljubljanskega Matej Puc za vlogo Peera Gynta v uprizoritvi Peer Gynt Henrika Ibsena. Bršljanov venec, priznanje za umetniške dosežke v letu 2015, je za cikel dramskih besedil Ahatha, Gospa Bovary in Kaj pa če … prejel dramaturg Nebojša Pop Tasić.
Predstavili so tudi pet za Grumovo nagrado nominiranih avtorjev, med katerimi so že uveljavljena avtorska imena, kot so že nagrajeni Vinko Möderndorfer z besedilom Psi lajajo, Matjaž Zupančič: Prehod, Rok Vilčnik: Ljudski demokratični cirkus Sakešvili, Žanina Mirčevska: Rojstvo tirana iz glave črva, med nominiranci pa je prvič igralec Gašper Tič z besedilom Trio.
Po nagovorih kranjskega župana Boštjana Trilarja, ki je Teden slovenske drame povezal tudi s siceršnjo usmeritvijo Kranja kot kulturnega mesta, in ministrice za kulturo Julijane Bizjak Mlakar, ki je med drugim poudarila, da ministrstvo vsako leto podpre več kot dvesto uprizoritev, tako v javnih zavodih kot v izveninstitucionalnih produkcijah, smo si kot vrhunec večera ogledali krstno uprizoritev Butsnkale, ki je nastala v koprodukciji Prešernovega gledališča in Slovenskega mladinskega gledališča. V prihodnjih dneh se bo do 9. aprila, ko bodo na zaključni slovesnosti podelili nagrade, na Tednu slovenske drame zvrstilo več kot dvajset dogodkov, od tega tudi 16 predstav v tekmovalnem, spremljevalnem in mednarodnem programu.