Osem let komune Žarek
Komuna Skupnosti Žarek na Bitnjah v Bohinju je v soboto odprla svoja vrata in predstavila dejavnosti, s katerimi nekdanjim zasvojencem pomagajo pri vrnitvi v normalno življenje.
Bitnje – Minulo soboto so se v komuni Skupnosti društva Žarek na Bitnjah v Bohinju zbrali številni nekdanji uporabniki, svojci ter predstavniki centrov za socialno delo in župani občin Jesenice, Bled in Bohinj, ki so tudi aktivno pomagali pri vzpostavitvi centra, ki uspešno deluje že več kot osem let. Kot je povedala vodja centra Ivanka Berčan, je v tem času v centru bivalo okoli petdeset zasvojencev, vsaj dvajsetim pa je bivanje v centru omogočilo, da so premagali zasvojenost in si uredili življenje, nekateri imajo že svoje družine. Spet drugi pa so tudi prehitro odšli iz centra, se vrnili na stara pota ter se tudi vrnili v skupnost.
»Hiša je bolj majhna, zato jih v skupnost vključujemo v skupinah po pet ali šest. Trenutno so štirje, še dva pa se pripravljata. Delo z njimi je dokaj intenzivno, rešujejo se zadeve s sodišči, nadaljujejo lahko šolanje, po potrebi pa tudi zdravljenje morebitnih bolezni,« je povedala Berčanova, ki dodaja, da so jih domačini izjemno lepo sprejeli. Med posebnimi dejavnostmi centra je mizarska delavnica, kjer člani skupnosti delajo izdelke iz masivnega lesa: vse od otroških mizic in stolčkov pa do ptičjih hišic in ležalnikov; zgledno pa so obnovili tudi nekdaj propadajočo železničarsko hišo. Z izdelavo lesenih izdelkov uporabniki pridobijo nove veščine, s katerimi se laže vrnejo v življenje. To jim pomaga tudi pri pridobivanju poklica in iskanju zaposlitve, predvsem pa pri krepitvi samozavesti, ko vidijo, kako jim uspeva izstopiti iz kaotičnega življenja. »Naročil nam zaenkrat ne manjka, veliko smo delali za vrtce, prisotni smo na sejmih, zelo pa smo hvaležni tudi trgovinam s pohištvom, s katerimi sodelujemo. Ob delu v skupnosti potekajo tudi različni pogovori in druge oblike pomoči.
Možnosti za širitev skupnosti trenutno ne vidijo tudi zaradi težke finančne situacije, pripravljajo pa dnevni center Naj mladih ne vzgaja ulica, za katerega so lani pridobili verifikacijo.
Komuna društva za delo z mladimi v stiski Žarek je nastala leta 2006 v sodelovanju sedmih zgornjegorenjskih občin in ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ki program tudi sofinancira.