Obramba kritizira postopek
Tožilec za nekdanjega vodjo poslovalnice AMZS v Lescah Florjana Gašperina, ki naj bi bil najbolj odgovoren za domnevne nepravilnosti pri tehničnih pregledih avtomobilov, predlaga zaporno kazen, za soobtožene pa pogojno obsodbo.
Škofja Loka – Na Okrajnem sodišču v Škofji Loki se je v četrtek z zaključnimi govori obrambe nadaljevalo sojenje Florjanu Gašperinu, Matjažu Pernušu, Dejanu Mencingerju, Tanji Kokalj, Janezu Odarju in Janezu Žemlji. Šesterico obtožnica kranjskega tožilstva bremeni, da so v AMZS Lesce, kjer opravljajo tehnične preglede motornih vozil, jemali podkupnine, ponarejali listine in omogočali strankam registracijo vozil, čeprav niso bila brezhibna. Tožilec Tilen Demšar je v zaključnem govoru, ki ga je podal na prejšnji glavni obravnavi, za prvoobtoženega Florjana Gašperina predlagal tri leta in šest mesecev zapora, plačilo 120 dnevnih zaslužkov in vračilo 200 evrov denarne nagrade. Za ostale obtožene je tožilec zahteval od enajst do dveh mesecev pogojne kazni s preizkusno dobo dveh let.
Četrtkove glavne obravnave se je udeležila le trojica obtoženih in njihovi odvetniki, ki so podali zaključne besede, v katerih so znova opozarjali na množico nepravilnosti in nejasnosti. Po obtožnici, ki je bila med sojenjem spremenjena, naj bi Gašperin kot vodja poslovalnice na podlagi podatkov drugih vozil omogočil registracijo vozil, ki sploh niso bila tehnično pregledana, podobno naj bi počela tudi Pernuš in Mencinger kot kontrolorja tehničnih pregledov. Kokaljeva naj bi kot referentka omogočila registracijo teh vozil, Odar in Žemlja pa naj bi na stezo za tehnične preglede nekajkrat pripeljala svoja vozila namesto vozil, ki so jih kasneje registrirali. Čeprav je policija po koncu kriminalistične preiskave, v kateri so uporabili tudi prikrite ukrepe in tajnega sodelavca, pojasnjevali, da so osumljeni na veliko prejemali podkupnine, je po naših podatkih v obtožnici le še okoli 200 evrov domnevnih podkupnin, samo preiskavo kot tudi sodni postopek pa bremenijo številni očitki obrambe o nezakonitosti ali nesmiselnosti dokazov, preskakovanju videoposnetkov, celo avtomobili, ki naj bi jih obtoženi v zameno za podkupnine spustili skozi tehnične preglede, pa so se po izrednih tehničnih pregledih izkazali kot tehnično brezhibni, kot navaja obramba.
Odvetnik prvoobtoženega Franc Rojko je v končni besedi navedel, da tožilstvo Gašperinu po spremenjeni obtožnici očita pet kaznivih dejanj prejemanja podkupnine in 34 primerov zlorabe položaja: »Za spremembo obtožnice ni bilo pogojev, problem tega sojenja pa je nastal že mnogo prej. Zapletlo se je že pri zaslišanju priče Igorja Bizjaka, katerega izjava o nepravilnostih v AMZS Lesce je bila povod za odobritev prikritih preiskovalnih ukrepov. Bizjak pa je na sodišču na neposredno vprašanje odgovoril, da nikoli ni izjavil ničesar o podkupninah, tega ni videl in nikomur tega ni povedal, torej navedbe kriminalista niso resnične.« Kot je dodala zagovornica Matjaža Pernuša, Anka Kozamernik, postopek po nepotrebnem traja že več kot eno leto in poteka v nasprotju z vsemi pravili: »Zdi se mi, da cel primer poteka po načelu: storilca imamo, z dejanjem bomo pa že kako.« Odvetnik Mitja Sever, ki zagovarja referentko Tanjo Kokalj, pa je preiskavo, ki se je leta 2010 po filmsko odvijala v AMZS Lesce, označil za enega največjih fiaskov policije. Vsi obtoženi kazniva dejanja odločno zanikajo.
Po zaključnih govorih je sodnica Simona Prosen obrambo presenetila z odločitvijo, da se glavna obravnava nadaljuje 25. novembra. Na zahtevo zagovornikov po pojasnilu je dejala, da bodo imeli tedaj možnost podajanja replik, obenem pa je v četrtek tudi že potekel čas za spremljanje obravnave, ki ga je zaradi zdravstvenih težav za prvoobtoženega določil sodni izvedenec. Tudi pobuda, da obtoženi zapusti obravnavo, sodnice ni prepričala, tako se bo obravnava z morebitnimi replikami strank nadaljevala ta teden, ko bo morda sodnica tudi že razglasila sodbo.