Na dnevih bančnikov na Brdu: France Arhar, Daniele Nouy in Boštjan Jazbec / Foto: Tina Dokl

Tri banke odslej pod neposrednim nadzorom ECB

Od 4. novembra so tri slovenske banke pod neposrednim nadzorom Evropske centralne banke (ECB), ostale banke bo po enakih merilih kot ECB nadzirala Banka Slovenije.

Brdo pri Kranju – V ponedeljek in torek so bili na Brdu v organizaciji Združenja bank Slovenije tradicionalni Dnevi slovenskih bančnikov, ki so bili tokrat deležni še večje pozornosti kot v prejšnjih letih – ne samo zaradi (že znanih) razmer v bančništvu, ampak pred­vsem zavoljo spremembe pri nadzoru bank. Na območju evrskega območja je namreč 4. novembra zaživel Enotni nadzorni mehanizem, po katerem bo Evropska centralna banka (ECB) nadzirala sistemsko najpomembnejše banke, ostale banke pa bodo pod njenim posrednim nadzorom in neposrednim nadzorom nacionalnih centralnih bank. V Sloveniji so odslej pod neposrednim nadzorom ECB tri banke, ECB pa bo pri tem v teh bankah preverjala tudi poslovne modele. Prav sprememba pri nadzoru bank je bila tudi razlog, da je bila kot gostja na dnevih bančnikov tudi Daniele Nouy, predsednica nadzornega odbora ECB, ki je bančnikom predstavila nov enotni mehanizem bančnega nadzora in se ob rob srečanja tudi sestala s predsedniki uprav osmih bank – NLB, NKBM, UniCredit Banke Slovenija in še petih podružnic tujih bank v Sloveniji.

Ne le reprogramiranje posojil

Razpravljavci na dnevih bančnikov so ob tem ugotavljali, da enotni evropski nadzor nad bančnim sistemom ne bo glavni izziv za slovenske banke, ampak to še na­prej ostajajo nadaljnja konsolidacija, privatizacija, izbolj­šanje učinkovitosti in donosnosti, sodelovanje bank pri finančnem prestrukturiranju podjetij ... Boštjan Jazbec, guverner Banke Slovenije, je bil jasen: »Če rehabilitaciji bančnega sistema ne bo sledilo prestrukturiranje podjetij, se bo kapitalski blažilec, ki smo ga ustvarili s preteklimi dokapitalizacijami, stopil in bodo potrebne nove in nove dokapitalizacije.« Banke so v zadnjem letu sicer pomagale tridese­tim večjim podjetjem z reprogramiranjem dolgov, vendar pa je Jazbec ob tem opozoril – ne le reprogramiranje, nujno je poslovno prestrukturiranje podjetij, ki bo privedlo do razdolžitve. Pri tem morajo sodelovati banke, podjetja in tudi država, ki je pomembna lastnica bančnega sistema. Po besedah Janka Medja, predsednika uprave NLB, bo težje reševati mala in srednje velika podjetja, ki za razliko od velikih podjetij ne poznajo tako dobro trga kapitala, bančnega financiranja in pravil prestrukturiranja, vendar pa bo pri teh podjetjih zelo pomembno, da jim v času prestrukturiranja ne bo pa­dla likvidnost.

Država je v zadnjem letu vložila veliko denarja v stabilizacijo bančnega sistema, ta pomoč z denarjem davkoplačevalcev (zdaj še Banki Celje) naj bi bila predvidoma letos končana, je dejal državni sekretar Metod Dragonja, ki je ob tem napovedal ustanovitev medresorske delovne skupine za bolj usklajeno prestrukturiranje gospodarstva, spremembo zakona o bančništvu in sprejetje zakona, ki bo celovito urejal postopke likvidacije in stečaja bank. Ko je Giancarlo Miranda, predsednik uprave Banke Koper in nadzornega sveta Združenja bank Slovenije, ocenjeval bančni sistem, je dejal, da je slika boljša in bolj normalna pri virih financiranja, kjer vloge nebančnega sektorja (prebivalstva in podjetij) spet po­stajajo najpomembnejši vir, slabša pa je pri kreditiranju, kjer je poudaril neugodno razmerje med kratkoročnimi in dolgoročnimi posojili in premajhno razlikovanje med bolj tveganimi in manj tveganimi posojili. Zaupanje v bančni sistem se počasi vendarle obnavlja, je dejal Miranda in navedel, da niso v porastu le zajamčene vloge pod sto tisoč evrov, ampak tudi vloge nad tem zneskom, za katere ni jamstva.

Kaj pa donosnost?

France Arhar, direktor Združenja bank Slovenije, je ugotavljal, da je bilo v času krize veliko narejenega za varnost bančnega sistema, tako da so banke glede na rezultate stresnih testov sposobne preživeti še »kakšne padce v gospodarstvu«, vendar pa se ob tem za­stavlja vprašanje, kakšno je zadovoljstvo lastnikov glede učinkovitosti oz. donosnosti bank, ki je bila sicer lani v evropskem merilu skoraj petkrat nižja kot v času pred krizo. Bančnikom je dal v razmislek podatke, da so tri največje slovenske banke, ki so imele po letu 2006 (največ) 48-odstotni tržni delež, v tem času ustvarile skupno 723 milijonov evrov izgube in dale gospodarstvu 15,8 milijarde evrov posojil, srednje velike banke s 25-odstotnim deležem pa so dosegle 497 milijonov evrov dobička in za kreditiranje gospodarstva namenile 10,2 milijarde evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Šest muzejev ene Gorenjske

V Galeriji Ivana Groharja v Škofji Loki je na ogled razstava z naslovom Zakladi Gorenjske z izbranimi muzealijami iz zbirk vseh šestih muzejev Gorenjske.

Objavljeno na isti dan


Tržič / sreda, 4. oktober 2017 / 22:36

Zaključili obsežno prenovo

V Domu Petra Uzarja v Tržiču so ob mednarodnem dnevu starejših slovesno odprli prenovljene prostore, investicija je stala nekaj manj kot pol milijona evrov.

Gospodarstvo / sreda, 4. oktober 2017 / 22:34

Kmečka dela na šaljiv način

V Društvu podeželske mladine Škofja Loka so v sodelovanju s Kmetijsko gozdarskim zavodom Kranj drugo leto zapored pripravili igre z naslovom Škoda me je za u mest.

Rekreacija / sreda, 4. oktober 2017 / 22:34

Navijači te kar ponesejo k cilju

Maraton v Berlinu sodi med šest največjih na svetu in se ga vsako leto udeleži več kot 40 tisoč tekačev iz vsega sveta. Slovenskih je bilo letos 108, med njimi tudi skupina 47 tekačev z devetimi navij...

Nasveti / sreda, 4. oktober 2017 / 22:31

Klasični jabolčna pita in marmelada

Ni jeseni brez prave jabolčne pite. Še vedno je najboljša tista najbolj klasična, narejena na najbolj enostaven način. Če nam je ostalo še kaj domačih jabolk (letošnje vremenske razmere jim niso bi...

Razvedrilo / sreda, 4. oktober 2017 / 22:30

Zahvalili so se gasilcem

Petkovo odprtje novega dela kranjske Qlandie je zaznamoval pester glasbeni program v družbi gostov BQL, Mance Špik in Ines Erbus, v McDonald’su pa so dan pred tem predstavili nove linije burgerjev.