"Mešani občutki," o sprejeti reformi pravi direktor Alplesa Franc Zupanc: "Bolj všeč mi je avstrijska zakonodaja s področja trga dela, kjer poznajo krajše odpovedne roke in odpravninski sklad, iz katerega se črpa pomoč za delavce. To za delodajalce pomeni manj stroškov in več prožnosti tako pri zaposlovanju kot odpuščanju. Sicer je zaradi močnih korenin iz preteklosti težko karkoli na hitro spremeniti." (Foto: Gorazd Kavčič)

Je to res reforma dela?

Reformo dela nekateri pozdravljajo, drugi ocenjujejo za komaj zadosten ukrep. Ali bo na trgu dela več prožnosti, manj brezposelnih, manj zlorab ..., bo pokazal čas. Reforma začne veljati čez mesec dni.

Po reformi delovnopravne zakonodaje so postopki za odpuščanje lažji (tudi razlogi), enako zaposlovanje za nedoločen čas. Po novem bodo odpovedni roki krajši. Pri redni zaposlitvi do enega leta 15 dni, do dveh let 30 dni. Nato se za vsako leto podaljša za dva dni, vendar največ do 60 dni, zaposleni nad 25 let pa imajo 80-dnevni odpovedni rok (prej 120). Odpravnine bodo po novem znašale po petino osnovne plače za vsako leto dela do 10 let, po četrtino osnovne plače za delo med 10 in 20 let, tretjino plače na leto zaposlitve nad 20 let. Odpravnine pri upokojitvi ostajajo le za zaposlene, ki so v podjetju 10 ali več let. Po novem mora delodajalec pri zaposlitvi za določen čas navesti razlog za odpoved, tudi v teh primerih ima delavec pravico do odpravnine. Enako velja tudi ob zaključku poskusnega dela. Omejeno je najemanje agencijskih delavcev (do četrtine vseh zaposlenih). Obračun plače postaja izvršilna listina.

Kranj - Ta teden je Državni zbor sprejel reformo trga dela, ki zmanjšuje segmentacijo in povečuje prožnost na trgu dela. Spremenjen je zakon o delovnih razmerjih, ki daje več varnosti delavcem in delodajalcem omogoča učinkovitejše prilaganje razmeram na trgu.

Tako bodo manjši stroški pri zaposlitvah za nedoločen čas na eni strani in finančne destimulacije pogodb o zaposlitvi za določen čas na drugi strani. Minister Andrej Vizjak poudarja, da se poenostavljajo postopki v zvezi s sklenitvijo in prenehanjem delovnega razmerja, zmanjšujejo se administrativne ovire. Olajšuje se prehod med delovnimi mesti pri delodajalcu in med delodajalci.

Spremenjen je tudi zakon o urejanju trga dela, ki prinaša denarno nadomestilo tudi brezposelnim, ki so mlajši od trideset let, so bili zaposleni vsaj šest mesecev v zadnjih dveh letih. Nadomestilo bodo prejemali dva meseca. Tudi upokojenci bodo imeli možnost začasnega in občasnega dela, delavci se lahko v evidenco iskalcev zaposlitve prijavijo že v času odpovednega roka.

Ukinja se obveznost prijave prostega delovnega mesta Zavodu za zaposlovanje. Med drugimi spremembami omenimo še oprostitev plačila prispevkov za zavarovanje za primer brezposelnosti za dve leti za delodajalce, ki zaposlijo delavca za nedoločen čas.

Številni delodajalci so nam v preteklem mesecu povedali, da Slovenija potrebuje delovno zakonodajo, ki bo omogočala večjo prožnost in prilagajanje razmeram na trgu. Zagotovili so, da bi v takšnem primeru v dobrih časih zaposlovali več, saj jih ne bi bilo več strah visokih stroškov odpuščanja v času suhih krav. Po sprejemu reformne zakonodaje so zadovoljni njihovi predstavniki v Gospodarski zbornici Slovenije, ki poudarjajo pomen izpeljave še dveh reform: spremembe davčne in zdravstvene zakonodaje.

»S sprejetima zakonoma smo naredili korak naprej, vendar je to le prvi korak, saj te spremembe same po sebi ne bodo dovolj za večje zaposlovanje in odpiranje delovnih mest, kar naj bi bil ključni cilj reforme. Slediti bodo morali novi ukrepi za zagon gospodarstva, tudi na področju trga dela,« opozarjajo v GZS, ki jo vodi Samo Hribar Milič. Po njihovem je ostalo še veliko odprtih vprašanj, kot je nadomestilo za bolniško odsotnost, uvedba čakalnih dni, nadomestilo za prevoz na delo, plačani odmor med delom in še marsikaj drugega.

Nezadovoljni so tudi v Združenju Manager, ki pravijo, da sploh ne gre za reformo trga dela. »Pozdravljamo sprejete spremembe, vendar te prinašajo premalo in prepozno. Reforma ne bo pomembneje prispevala h krepitvi konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, kar je bil osnovni namen,« sporočajo iz združenja, ki ga vodi Dejan Turk. Pravijo še, da naj bo vrednota delo, ne delovno mesto. Želijo si spremembe davčne zakonodaje, saj sedanja kaznuje izobražen kader, še najbolj mlade izobražence, ki priložnosti za redno zaposlitev do sedaj niso dobili. »Najbolj obdavčen je ravno najbolj izobražen in najsposobnejši kader, ki nam uhaja v tujino. Tam lahko že pri enakem bruto znesku dobijo občutno višjo plačo,« opozarja Turk.

Nezadovoljni so tudi obrtniki, ki pravijo, da reforma ne prinaša koristi, zato se z njo ne strinjajo. Namesto fleksibilne varnosti naj bi prinašala drago rigidnost ter višanje stopnje brezposelnosti. Obrtniki menijo, da bo reforma škodila malemu gospodarstvu in ne bo prispevala k večanju konkurenčnosti. To bi lahko dosegli z znižanjem stroškov dela (na enoto).

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Dopustna kultura

Je med dopusti tudi kultura na dopustu? Če je enim dopuščeno, da med dopustom delajo, zakaj se ne bi drugi kulturno udejstvovali? Pa ne le tako, da bi sadove kulture uživali - zakaj ne bi v času, ko s...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

V Naklem pokopali pobite pod Storžičem

O prikritem grobišču ob poti med Lovrencem in Poljano, v katerem so novembra lani našli ostanke štirih žrtev, je prva pisala oktobra leta 2004 Marjeta Smolnikar v Gorenjskem glasu.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Vodarina prinaša izgubo

Komunala Radovljica je lani poslovala z dobičkom, prvič po petnajstih letih so pozitivno poslovale tudi javne gospodarske službe, vodarina pa še vedno prinaša precejšnjo izgubo.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Brezposelnost postopoma upada

Konec februarja je bilo v radovljiški občini registriranih 316 brezposelnih, več kot polovica brezposelnih je žensk.

Radovljica / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Lekarna postaja pretesna

Radovljica - Javni zavod Gorenjske lekarne ima v radovljiški občini lekarni v Radovljici in v Lescah ter lekarniško podružnico v Kropi. Lekarne so lani poslovale pozitivno, pri tem pa je r...

Splošno / sobota, 29. marec 2008 / 07:00

Otroštvo te zaznamuje za vse življenje

Otroška ljubezen do trga pred domačimi vrati je prerasla v ljubezen do mesta. Na sprehodu z dr. Cenetom Avguštinom skozi gabrov drevored do graščine.