Nov izračun tveganja za osteoporozni zlom
Svetovna zdravstvena organizacija je razvila računalniški model FRAX, ki je dostopen na spletu, s katerim si lahko vsak po štiridesetem letu starosti izračuna tveganje za osteoporozni zlom v prihodnjih desetih letih.
Zaenkrat je računalniški obrazec FRAX samo v angleščini, dostopen na www.shef.ac.uk/FRAX, vašega zdravnika pa prosite, naj na podlagi odgovorov izračuna vaše tveganje za zlom. Duša Hlade Zore, dr. med., predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije, je o uvajanju FRAX-a v slovenski prostor povedala: »Naše članice se morajo najprej seznaniti s tem, da ta metoda sploh obstaja. Organizirali bomo več predavanj po naših društvih, z našim sponzorjem pa smo se že dogovorili, da nam je vprašanja prevedel v slovenščino in natisnil določeno število obrazcev. Obrazce bomo najprej razdelili našim članom, na predavanjih, imamo tudi možnost, da bomo FRAX uveljavljali na presejalnih merjenjih mineralne kostne gostote z UZ.«
Endokrinolog doc. dr. Tomaž Kocjan je povedal, da ima DXA naprava, s katero merijo mineralno kostno gostoto, še vedno veliko vlogo v obravnavi osteoporoze, da pa so te storitve še vedno večinoma samoplačniške. Izračun s pomočjo FRAX-a je nova možnost, kako najti bolnike z visokim tveganjem za zlom: »FRAX je računalniški model, ki integrira vse klinične dejavnike tveganja za zlom, ki jih lahko ugotovi vsak družinski zdravnik. FRAX je prosto dostopen na internetu. Treba je vstaviti določene podatke za bolnika, bolnik seveda to lahko stori tudi sam. Treba pa je vedeti, da FRAX deluje za vse po štiridesetem letu starosti. V FRAX se lahko vstavi že izmerjeno mineralno gostoto, ni pa nujno.«
Za osteoporozo je značilna zmanjšana trdnost kosti, kar pomeni večje tveganje za zlom. Najbolj pogosta mesta zlomov so zapestje, vretenca in kolk. Ker imajo ženske na splošno manjšo kostno maso kot moški, poleg tega pa se v obdobju po menopavzi kostna masa hitro zmanjšuje, ni presenetljiv podatek, da je med bolniki z osteoporozo kar 80 odstotkov žensk. Razlog za skrb je tudi dejstvo, da osteoporoza ne povzroča nobenih težav, preden se zlomi prva kost.
Prof. dr. Janez Preželj je poudaril, da je na prvem mestu preventiva, dovolj vitamina D in kalcija. »Preventiva v starosti štirideset, petdeset let je že kasna. Začne se v adolescenci. Takrat je zlasti pomemben kalcij. Mladina naj bi vnos kalcija dosegla s hrano, vendar so slovenski podatki zastrašujoči. Primer: samo tretjina gimnazijk v enem razredu je imela zadostno količino vnosa kalcija s hrano. Poleg tega mlade generacije niso več tako fizično aktivne na prostem, zato imajo premalo vitamina D; le koža v mladosti je zmožna predelovati vitamin D pod vplivom sonca.
Dr. Kocjan je še poudaril, da je ravno FRAX odličen pripomoček za izobraževanje: »Vsak si lahko sam ogleda, kakšno je njegovo tveganje. Bolniku lahko tudi dokažeš, zakaj naj ne jemlje zdravil, ker je tveganje za osteoporozo tako nizko, da si v tem primeru namesto zdravila zasluži samo nek vitamin.«