Izbor naslovnice v knjigi Tržiška dekleta daleč slove je pojasnil Bojan Knific: "Županova soproga Janja Sajovic se je že nekajkrat oblekla v obleke Folklorne skupine Karavanke in zmeraj sem bil prijetno presenečen, s kakšno ljubeznijo jih nosi, kljub temu da za današnje razmere oblačenja niso več udobne. Janja mi je zmeraj rekla, ti meni samo povej in jaz bom tako nosila. Na sebi ima obleko, ki sem jo sešil pred več kot petnajstimi leti in je narejena po originalu, ki je ohranjen v slovenskem Etnografskem muzeju, original pa je bil v Ljubljano prinesen iz tržiškega trškega okolja." (Foto: Tina Dokl)

Ciknen nad tržiškima buklama

Tik pred izidom sta knjigi Tržiški slovar in Tržiška dekleta daleč slove. Avtorjem so v obeh izdajah v veliko pomoč pričevanja domačinov, ki, zdaj zapisana, ne bodo šla v pozabo.

98-letna Metka Kavčič je Jožici Koder znala razložiti, kaj pomeni beseda trajet, ki jo je uporabil Vojteh Kurnik (1826-1886) v svoji pesmi Zadovoljni Tržičan. Trajet je jed iz popečene žemljice ali rezine belega kruha. Rezino položimo v posodo, nanjo zlijemo osladkano belo kuhano vino, dodamo cimet in limonino lupino.

Knjigi Tržiški slovar in Tržiška dekleta daleč slove se v teh dneh tiskata, še vroči bosta iz tiskarne prišli konec prihodnjega tedna ob praznovanju petdesetletnice Zveze kulturnih organizacij Tržič. Če bi imel Boris Kuburič, vodja območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in pobudnik knjižne izdaje Tržiški slovar, čarobno palico, bi obe knjigi natisnili v 15 tisoč izvodih, da bi segli prav do vsakega Tržičana. Izvodov bo v prvem natisu v resnici manj, a z nič manj gorečo željo vseh ustvarjalcev, da bo nad knjigama navdušen oziroma nad »buklama ciknen« vsak Tržičan.

Jožica Koder je upokojena učiteljica slovenščine in zbiralka folklornih pripovedi, za kar jo je navdušila redna prof. ddr. Marija Stanonik, urednica zbirke Glasovi. V Tržiški slovar je Kodrova napisala spremno besedo in tržiške besede iskala med Tržičani in okoličani; navdušena je nad to posebno melodijo, ritmom, naglasom, besedjem. »Zbiram in zapisujem zanimive tržiške besede, ki so del nekdaj vsakdanje tržiške govorice, tudi besede, ki jih slišim od pripovedovalcev v vaseh Lom in Dolina. Zanimiva je moja dolinska izkušnja. Že več kot leto zahajam v vas Dolina ob Tržiški Bistrici. Dolinsko preteklost in njene zgodbe dobro pozna Zdravko Dovžan; ob razlagi domačih hišnih imen pripoveduje tudi zgodbe, povezane z njimi - lahko bi jim rekli folklorne pripovedi, ki sodijo v slovstveno folkloro,« je povedala Jožica Koder, ki je obiskala mnogo ljudi; že pokojno tržiško pesnico Dorco Kraljevo in pokojnega kulturnika Mata Mežka. Veliko vedo še povedati pevec in glasbenik Franci Šarabon, Tržičanka s srcem in dušo Draga Koren, tržiška slikarka Marica Šmid, pa Riko Kalan, čigar anekdote v narečju so zapisane v knjižici Tržiške ta fletne. »Letos spomladi sva z Bojanom Knificem obiskala zanimivega moža, ki ogromno ve o vasi Lom, Antona Sokliča - po domače Mežnarjovga Tona - on še zna povedati po tržiško, kakor je govorila Kurnikova Mici, nečakinja tržiškega pesnika Vojteha Kurnika; živela je v prvi polovici prejšnjega stoletja in še nekaj let čez. Tako govoriti po tržiško še nisem slišala nikogar. Potem je v Lomu znani ljudski umetnik Janez Slapar - Temšak; v prvi vrsti je pesnik, pa tudi pisatelj, kronist vasi Lom, ustvarjalec panjskih končnic. Pozna veliko starih besed, značilnih prav za Lom,« je pripovedovala Kodrova.

Študent David Ahačič je bil tisti, ki je Tržiški slovar uredil, Boris Kuburič pa je tista »sila«, ki vse izpelje od začetka do kraja. »Tri poglavja so v Tržiškem slovarju. V prvem so tržiško-slovenske besede, približno 1300 jih je, v drugem jih je računalnik obrnil v slovensko-tržiške besede, v tretjem poglavju smo dodali pripovedko o nastanku Tržiča, pesem Tržišk' šuštar od Mata Mežka, ter na zadnji strani pesem od Vojteha Kurnika S'm Tržičan. Knjigi je priložena zgoščenka, na kateri naša igralka Jana Kus pripoveduje pripovedko o nastanku Tržiču, skupina Sinovi pevcev zapoje pesem Tržišk' šuštar, Janez Kikelj pa prebere pesem S'm Tržičan,« je povzel Boris Kuburič. Tržiški slovar je priročnega formata 14, 5 krat 14,5 centimetra, na naslovni in zadnji strani so barve tržiškega grba, na zadnji strani pa le kaj bi bilo drugega, kot znamenito tržiško »firbec« okno.

V Tržiču dekleta daleč slove
498 strani obsegajoča in v celoti barvno tiskana knjiga s trdimi platnicami nizkega formata A4, ki jo je v sozaložništvu z Zvezo kulturnih organizacij Tržič in Javnim skladom Republike Slovenije za kulturne dejavnosti izdala Ljudska univerza Tržič, prinaša spoznanja o nekdanjem oblačenju in z oblačenjem povezanih dejavnostih Tržičanov in okoličanov. Gre za prvo monografijo, v kateri je podrobno obravnavana oblačilna dediščina dela Gorenjske, s katero ljudje tako pogosto povezujejo nastanek, razvoj in obstoj t. i. »gorenjske«, tudi »slovenske narodne noše«, katere različico, ki se je razvijala v Tržiču, avtor dr. Bojan Knific obravnava v poglavju o pripadnostnem kostumiranju.

Knjiga je v prvem delu posvečena izrazom, s katerimi so Tržičani označevali obleko in z njo povezane dejavnosti, sledi poglavje o tržiških rokodelstvih, ki so pomembno zaznamovala oblačenje Tržičanov in širše, ter oris oblačilnih razmer v Tržiču in okolici od najzgodnejših virov z začetka novega veka pa do srede 20. stoletja. V najobsežnejšem poglavju so podrobno obravnavane oblačilne sestavine moških, žensk in otrok, sledi poglavje o telesni snagi in vzdrževanju oblačil, poglavje o oblačenju ob posebnih priložnostih in poglavje o kostumiranju. »Posebnost, ki se doslej v literaturi ali kje drugje ni obravnavala, mogoče zato, ker je bila prezrta, ali drugje ni bila tako izrazita, so škornji meksikajnerji, to so posebni škornji, ki so se uveljavili v drugi polovici 19. stoletja. Prinesli so jih Avstro ogrski vojaki, ki so se vrnili iz bojišč v Mehiki in so potem take škornje izdelovali tudi pri nas. Dva para meksikajnarjev je ohranjenih v Dolini, ohranjena pa je tudi fotografija, posneta v Lešah, na kateri je nekaj moških obutih v te škornje. Meksikajnerji so bili zelo priljubljeni, nosili so se v oblačenju in tudi kostumiranju,« je to posebnost izpostavil Bojan Knific.

Knjigo Tržiška dekleta daleč slove zaključujejo sklepne misli, v katerih Knific razgrinja spoznanja o tem, kako je zunanje okolje vplivalo na oblačilno dediščino Tržičanov in kako so Tržičani vplivali na oblačenje ljudi zunaj Tržiča. Spremna besedila so prispevali prof. dr. Janez Bogataj, mag. Metka Knific, dr. Marija Makarovič in mag. Borut Sajovic. Knjigi je dodan povzetek v angleščini, besedilo pa dopolnjuje prek dvesto fotografij. »Več kot roman včasih pove ena fotografija. Že samo prelistavanje z ogledom fotografij da človeku en občutek o kulturni dediščini,« je še pojasnil Knific in dodal, da je pri nastajanju knjige sodelovalo veliko ljudi: »Pri terenskem delu mi je ogromno pomagala Jožica Koder, ki se je pogovorila z domačini, da so mi odprli svoja vrata. Za zanimiva pričevanja je poskrbela Melanija Primožič, Metka Knific pa za druge res številne sodelavce, tudi za Igorja Šobra, ki je delo oblikoval.« Jožica Koder je tudi lektorirala obe knjigi. Bojan Knific je pojasnil, da zato, ker samo Tržičan zna besedilo, ki govori o Tržiču.

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 1. maj 2008 / 07:00

Očistili planinske poti

Sovodenj - Ob dnevu Zemlje je Planinsko društvo Sovodenj pripravilo očiščevalno akcijo, s katero je 27 članic in članov očistilo prek 80 kilometrov markiranih poti. »Lotili smo s...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Prva planiška zmaga Shlierenzauerju

Zmagovalec petkove popoldanske tekme v Planici je Avstrijec Gregor Schlierenzauer, ki je v prvi seriji s skokom 232,5 metra postavil svoj osebni rekord in najdaljšo daljavo letošnje Planice. Najboljši...

Kronika / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Tudi drugič pogojna kazen

Nekdanja homeopatinja Darja Eržen je bila tudi v ponovljenem sojenju zaradi povzročitve smrti iz malomarnosti obsojena na osem mesecev zapora pogojno s preizkusno dobo dveh let.

Kronika / petek, 14. marec 2008 / 07:00

V Planico zgodaj in brez pijače

Ob letošnjem največjem športnem dogodku v Sloveniji, poletih v Planici, bo za varnost skrbelo kar 125 rediteljev in varnostnikov, na prizorišču pa bodo poostrili nadzor nad pijančevanjem.

Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Gledalci mi dajejo energijo

Tako ob letošnjih planiških tekmah pravi slovenski rekorder Robert Kranjec, ki si pod Poncami želi veliko navijačev in dobre razmere za dolge in varne skoke.

Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Gorenje močnejše od Knauf Insulation

Škofja Loka - V 1. A rokometni ligi za moške je ekipa Knauf Insulation v sredo gostila Gorenje in pričakovano izgubila z 18 : 23. Rokometašice Škofje Loke KSI v 1. A ligi jutri g...