Krizo najbolj občutijo v maloprodaji
V Kmetijski zadrugi Cerklje posledice gospodarske krize še najbolj občutijo v maloprodaji, ki je letos za pet odstotkov manjša od lanske.
Cerklje – V zadrugi bodo v petek pripravili tradicionalno srečanje zadružnikov, ki bo letos še posebej slovesno, saj bodo hkrati proslavili tudi 110-letnico obstoja in delovanja. Kot sta povedala predsednik zadruge Janko Golorej in direktor Miro Jenko, zadruga tudi v jubilejnem letu, ki sovpada z obdobjem gospodarske krize, posluje pozitivno. Kriza se še najbolj odraža v maloprodaji, kjer je bil promet v letošnjih prvih devetih mesecih za pet odstotkov manjši kot v primerljivem lanskem obdobju. Celoten promet zadruge je v treh četrtinah leta presegel enajst milijonov evrov in je bil za desetino večji od lanskega devetmesečnega, na povečanje pa sta najbolj vplivala večji odkup mleka in živine pa tudi zvišanje odkupne cene mleka. Mleko odkupujejo od 234 kmetij, večinoma od članov zadruge in nekaj tudi od drugih, od celotne odkupljene količine pa ga prek leškega zbirnega centra 95 odstotkov prodajo v Italijo in pet odstotkov v Ljubljanske mlekarne. Skupno naj bi letos odkupili 24 milijonov litrov mleka ali osem odstotkov več kot lani. Zadovoljni so tudi z odkupom živine, ta se v zadnjih letih povečuje. V letošnjih prvih devetih mesecih so tako odkupili okoli tisoč goved, še štiristo goved je bilo v uslužnostnem zakolu. Slabše rezultate dosegajo pri odkupu krompirja in zelenjave, lesa pa še ne odkupujejo, ker za to nimajo primernega skladišča.
V zadrugi so tudi v kriznem obdobju precej investirali. Spomladi so v Komendi dokončali trgovino, ki so jo uredili v nekdanji zbiralnici mleka in prostorih skladišča ter postavili še šotor za skladišče. V Cerkljah, kjer so pred dvema letoma od Mercatorja kupili stavbo nekdanjega zdravstvenega doma s pripadajočim zemljiščem, so urejali gospodarsko dvorišče, v Voklem so pridobili dodatne skladiščne in trgovske prostore ter asfaltirali dvorišče. V letu 2011 bodo dokončali naložbi v Cerkljah in v Voklem, v prihodnje pa bi radi uredili sodobno trgovino še v Šenčurju, kjer pa lastništvo stavbe še ni rešeno in potekajo postopki na sodišču. Še vedno ni končan denacionalizacijski postopek za funkcionalno zemljišče na Krvavcu.