"Koza klamf" namesto računalnika
Kozo zbijati ali "koza klamf" je preprosta, zabavna in poučna igra, primerna za vse generacije, ki jo lahko igramo kjerkoli - na prostem ali v telovadnici.
Železniki – So igre iz naše mladosti, ki jih ne bomo nikoli pozabili. Kljub vsem modernim igračam, računalniškim igram in sedenju pred televizorjem pa obstaja še nekaj upanja, da bodo prav te preproste igre, med katere sodi tudi »koza klamf«, spet zaživele na dvorišču, travniku, igrišču ali šolski telovadnici. Mogoče prav zato, ker smo presiti vsega in bomo vedno bolj iskali enostavne stvari, kamor sodijo tudi igre, za katere ne potrebujemo nobenih posebnih pripomočkov in ne dodatnega znanja. Ravno tako pa spodbujajo določene spretnosti, so vzgojne in koristen pripomoček proti dolgčasu.
Potek igre (1): v primerni razdalji (odvisno od starosti otrok) postavimo na tla narobe obrnjeno vedro, nanj pa naložimo v obliki stolpa manjše posode, lončke ali plastične steklenice. Pobrskamo v garaži ali v okolici - če imamo piknik, se vedno najde prazna embalaža. Otroci si poiščejo kamne, s katerimi bodo poskušali zadeti narejen stolp. Zmagovalec je tisti, ki mu prvemu uspe podreti stolp, oziroma »zbiti kozo«. Otroci lahko posode tudi pobarvajo, označijo s številkami ali steklenice napolnijo z različnimi barvami. Tako bo igra še bolj zanimiva, ker bodo lahko seštevali, katera zadeta posoda prinese več točk. Števila naj določijo glede na starost otrok.
Potek igre (2): Igra je še bolj enostavna, če uporabimo samo kamne - tudi za postavitev stolpa. Uporabimo večje in manjše kamne, včasih sta že dva povsem dovolj. Ponekod so se igrali »kozo zbijati« tako, da je pri stolpu stal »pastir« in je čuval kozo. Imel je tudi začrtano ograjo okrog »koze«. Vsak je moral po svoj kamen, ki je obležal poleg »koze«, vendar ga je pastir lovil. Ni ga smel ali mogel uloviti samo, če se je kamen dotikal tal, takrat je bil varen pred pastirjem. Ko je pastir ulovil otroka, sta zamenjala vlogi.
Poučna in spodbuja motoriko
Igra spodbuja grobo in fino motoriko (ciljanje tarče), vztrajnost, potrpežljivost (počakati moraš, da si na vrsti), spoznavanje različnih materialov (kateri se prej podre, ker je lažji ipd.) ter spoznavanje števil, barv in seštevanje (če označimo predmete).
Potrebno pa je poskrbeti za varnost, kajti kamni v otroških rokah lahko postanejo nevarna igrača. Določimo velikost kamnov in poskrbimo za varno razdaljo.