Po dobičku druga banka v Sloveniji
Delničarji Gorenjske banke bodo na četrtkovi skupščini odločali o predlogu, da bi za dividende namenili še 41 evrov (bruto) na delnico, skupno torej sedemdeset evrov.
Kranj - Gorenjska banka je ob koncu lanskega leta imela 21,4 milijona evrov bilančnega dobička, od tega je bilo 18 milijonov evrov ostanka čistega dobička iz lanskega leta in 3,4 milijona evrov prenesenega iz predlanskega leta. Banka je nekaj manj kot 8,9 milijona evrov dobička že marca namenila za izplačilo vmesne dividende v znesku 29 evrov (bruto) na delnico, o uporabi preostalega dobička pa bo odločala na četrtkovi skupščini. Uprava in nadzorni svet predlagata, da bi delničarjem izplačali za dividende še 12,5 milijona evrov oz. 41 evrov (bruto) na delnico, preostanek dobička v znesku 27.140 evrov pa naj bi prenesli v naslednje leto.
Kot ugotavlja predsednik uprave Gorazd Trček v svojem poročilu, je banka lani po ustvarjenem dobičku zasedla drugo mesto med slovenskimi bankami, po velikosti bilančne vsote pa je ostala na desetem mestu. Bilančno vsoto je povečala za 2,5 odstotka, na 1,98 milijarde evrov, s čimer je delež na bančnem trgu povečala s 3,77 na 3,94 odstotka. Ustvarila je 26,1 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo, ob tem pa je za oslabitve in rezervacije namenila 24 milijonov evrov. Po vseh najpomembnejših kazalnikih poslovanja (donos na kapital, donos na aktivo, kapitalska ustreznost) je presegla slovensko bančno povprečje. Obvladovanje tveganj je bilo lani, v razmerah gospodarske krize, zelo zahtevno, zato je še dodatno zaostrila pogoje kreditiranja in zavarovanja, tveganje pa je razpršila tudi s povečanim kreditiranjem malih in srednje velikih podjetij. V skladu s konzervativnim odnosom do tveganj je bila raven rezervacij in oslabitev ob koncu leta še enkrat višja od slovenskega bančnega povprečja.