Pokrajine so izvedljiv cilj
Uvedba pokrajin v naslednjih dveh letih je politično izvedljiv cilj, najtrši oreh pa bo dogovor o številu pokrajin, meni nova ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan.
Ljubljana – Nova ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan je že naslednji dan po izvolitvi v državnem zboru opravila primopredajo s svojim predhodnikom Henrikom Gjerkešem ter začela delati. Kot je napovedala, bodo v službi za lokalno samoupravo in regionalno politiko tudi pod njenim vodstvom nadaljevali začeto delo pod prejšnjim ministrom. Ob tej priložnosti smo Kranjčanko, ki zadnja leta živi v Hotemažah, povabili na krajši pogovor.
Imenovani ste bili za ministrico, ki je odgovorna za delovanje službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, ki so jo po drugi strani želeli celo ukiniti. Kako to komentirate?
»Menim, da je Služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR) nujno potrebna in očitno s se s tem strinjajo tudi drugi. Med drugim smo organ upravljanja za evropske strukturne sklade in kohezijski sklad in smo odgovorni za zakonito izvajanje evropske kohezijske politike v Sloveniji. V praksi to pomeni, da potrjujemo razpise, ki jih pripravljajo ministrstva v vlogi posredniških teles, in skrbimo za ustrezno porabo evropskih sredstev. SVLR je organ upravljanja že od leta 2004, ko smo vstopili v Evropsko unijo. Sistem je tudi akreditiran s strani Evropske komisije, zato menim, da bi statusne ali institucionalne spremembe lahko privedle tudi do dvomov o ustreznosti delovanja sistema, ki je utečen in dobro deluje. Prev tako bi se lahko ustavilo črpanje evropskih sredstev, ki so še posebej v teh kriznih časih za Slovenijo nujno potrebna. V SVLR imamo tudi strokovno podkovan in usposobljen kader, ki na tem področju že dolgo deluje – njihovo delo je tako pomemben doprinos k uvajanju dobrih praks in neposredni komunikaciji z Evropsko komisijo. Vse to bi bilo škoda ukiniti.«
Za pridobitev evropskih kohezijskih sredstev so po drugi strani potrebna tudi državna in občinska sredstva. So ta zagotovljena?
»Pričakujemo, da bo v letošnjem letu iz državnega proračuna izplačanih 750 milijonov evrov. Ocenjujem, da bo približno enak znesek povrnjen tudi s strani Evropske komisije.«
Kateri projekti se bodo podpirali oziroma financirali iz evropskih sredstev?
»Prizadevala si bom, da vsi projekti, ki so bili začrtani.«
Kaj to konkretno pomeni za Gorenjsko?
»Program Gorki je bil razdeljen na dva sklopa, prvi je vreden 22 milijonov, drugi še več. Prva faza prvega sklopa je na ministrstvu za okolje in prostor že skoraj zaključena in prepričana sem, da bomo s skupnimi močmi uspešno izpeljali tudi ta projekt.«
Ali bo črpanje evropskih sredstev glavna prioriteta vašega dela?
»Nikakor ne. Služba je sistematizirana v treh uradih – za kohezijsko politiko, za lokalno samoupravo in regionalni razvoj in od decembra lani tudi za evropsko teritorialno sodelovanje. Vse dejavnosti, ki jih vodimo v okviru uradov, so zame prioriteta. Na vseh področjih bomo maksimalno delali.«
Napovedali ste, da se boste trudili za uvedbo pokrajin do konca mandata. Ali je to sploh politično uresničljiv cilj?
»Vsekakor je politično izvedljiv. Strokovne podlage so slovenski strokovnjaki pripravili, upoštevane so tudi izkušnje iz tujine. Morda je treba še nekoliko dodelati zgodovinski vidik. Prepričana sem, da nam bo s trudom na vseh straneh uspelo doseči tudi politični kompromis, ki pa je tu ključen. Menim, da Slovenija potrebuje pokrajine in tudi naš predlog zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja v zadnji fazi predvideva njihovo ustanovitev. Šele tedaj bo namreč v Sloveniji vzpostavljena optimalna regionalizacija in decentralizacija.«
In kaj je najtrši oreh, ki ga bo treba streti za sprejem zakona o pokrajinah?
»Vsekakor bo najtežje doseči politični konsenz o optimalnem številu pokrajin.«
Za katero število se vi zavzemate?
»O tem je prezgodaj govoriti. Ko bom imela na voljo vse strokovne podlage, tudi zgodovinski vidik, se bom lahko opredelila tudi glede števila.«
Pri predstavitvi v državnem zboru ste napovedali tudi spremembo zakona o financiranju občin. Kaj bo ta prinesla?
»Pri zakonu o financiranju občin bo treba urediti problem primerne porabe. Vsekakor bomo pri tem sodelovali z vsemi župani in zainteresirano javnostjo ter v dogovoru z ministrstvom za finance skušali najti ustrezne rešitve.«
V torek vas v državnem zboru niso potrdili poslanci koalicijskega Zares. Vas to kaj skrbi? Pričakujete, da boste imeli oteženo delo v vladi?
»Nikakor ne. Razgovore sem opravila z vsemi poslanskimi skupinami, ki so za to izkazale interes, in spoštujem njihove odločitve. Poslanci so glasovali tako, kot menijo, da je prav. Mislim pa, da gre tu bolj za politične odločitve, kot delovanje na osebni ravni.«