Maja Jan Čufer, dr. dentalne medicine, specialistka otroškega in preventivnega zobozdravstva (Foto: Anka Bulovec)

Za zdrave otroške zobe so odgovorni starši

Zobozdravnica Maja Jan Čufer je specialistka otroškega in preventivnega zobozdravstva v Zdravstvenem domu Jesenice. Skrbi predvsem za zdrave zobe najmlajših, na preventivni pregled jih povabi že pri prvem letu starosti. Da ima pravi pristop, dokazuje dejstvo, da pri njej usta odprejo vsi mali pacienti, tudi "najtrši" primeri ...

Nekaj osnovnih nasvetov za zdrave zobe: - zobe je otroku treba začeti umivati takoj, ko mu izraste prvi zob; - ko je v ustih prvi zob, naj otrok zvečer po umivanju ne pije ničesar več, razen vode (ali materinega mleka); - umivanje zob naj bo temeljito, starši naj otroku umivajo zobe do šestega leta starosti, do devetega leta pa naj mu pri tem pomagajo.

Kdaj se začne skrb za zdrave zobe otrok?

»Že pri mamici v nosečnosti. Pomembno je, da ima mamica popravljene zobe, obenem pa jih v materinski šoli opozorim na pomen higiene otrokovih zob in na pomen zdrave prehrane. Otrok se namreč rodi v družino, v kateri imajo lahko zdravo, lahko bi rekla zobem prijazno, ali pa nezdravo prehrano.«

 

Kdaj torej moramo malčku začeti umivati zobke?

»Takoj, ko mu izraste prvi zob, in to z mehko ščetinasto krtačko, ne s kakšno silikonsko. Starši morajo otroku umivati zobe vsaj do šestega leta, do izrasta prvih stalnih kočnikov, potem pa naj mu pri umivanju pomagajo. Znano je, da je otrok sam sposoben temeljito umiti zobe, ko ima razvito fino motoriko, to pa je takrat, ko zna pisati pisane črke.«

 

Pa iz kvalitete mlečnih zob - marsikateremu otroku ostanejo le še »škrbine« - lahko sklepamo o kvaliteti stalnih zob?

»Ne. Kvaliteta mlečnih in stalnih zob nista povezani. Mlečni zobje so zaradi manjše vsebnosti mineralov vselej manj kvalitetni. Je pa res, da v primeru, ko so mlečni zobje propadli, stalni zobje izrastejo v neprijazno okolje, v ustih je več bakterij in zato je stalni zob hitreje prizadet. Zato je treba tudi mlečne zobe popravljati in skrbeti zanje.«

 

 

Katera od razvad pa je najbolj škodljiva za zobe – duda, prst, steklenička?

»Steklenička s sladko vsebino! Je najbolj pogosta in tudi najbolj škodljiva razvada. Sladka vsebina povzroča zobno gnilobo, sesanje pa moti normalen razvoj čeljusti. Zato starše pozovem, naj malčka pri enem letu starosti odvadijo stekleničke in dude in ga navadijo jesti čvrsto hrano, kot je kruhova skorja, jabolka ...«

 

Sladkarije so ena od tistih stvari, ki jih starši otrokom le s težavo odrečemo. Je rešitev »dan sladkarij«, ko se otrok lahko le en dan v tednu do sitega naje sladkega?

»Sama nisem pristaš takšnih 'dni'. Dejstvo je, da imamo sladkarije vsi radi, a pri tem je treba imeti pametno mero. Naj otrok po glavnem obroku poje vrečko bonbonov, čokolado, potem pa naj si umije zobe ali vsaj usta splakne z vodo. Za zdrave zobe zadostuje redno umivanje zjutraj in zvečer, po obroku pa naj otrok popije kozarec vode. Če otroku dovolj zgodaj povemo, da so sladkarije samo dobre, ne pa tudi zdrave, bo to sprejel. Poleg tega naj sladkarije ne bodo za podkupovanje. Opažam pa, da je danes večji problem pitje sladkih pijač. Otroci imajo večinoma lepo umite zobe, a zaradi uživanja sladkih pijač prihaja do medzobne gnilobe, ki jo je težko odkriti in potem tudi zdraviti.«

 

Za zdrave otroške zobe smo torej v prvi vrsti odgovorni starši?

»Marsikateri starš reče: jaz imam slabe zobe in zato ima take tudi otrok. A to ne drži! Otroku vedno zrastejo lepi zobje, starši pa morajo poskrbeti, da taki tudi ostanejo. To pa lahko storijo le z natančnim umivanjem – da ne odnehajo ob prvem joku otroka ... Ljudje nimajo lepih zob zaradi zobozdravnikov, ampak zaradi sebe. Zobozdravniki le popravljamo napake ...«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 2. julij 2016 / 16:59

Abanka prodaja hčerinski družbi Aleasing in Afaktor

Kranj – Abanka je začela iskati strateškega investitorja za nakup 100-odstotnega lastniškega deleža hčerinskih družb Aleasing in Afaktor ter njunih celotnih kreditnih izpostav.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Sedmica: Švica pod Karavankami

V ponedeljek, ko se je iz obtoka pred evrom umaknila nacionalna valuta in so bile oči evropske javnosti zazrte v Ljubljano, se je za Slovenijo čas za trenutek ustavil. Po pisanju Tonet...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Glavni krivec "večni nezadovoljnež"

Vse zadeve v zvezi s projektoma Platon in ISOFOV so zakonite in pregledne, je na sestanku zaposlenih v sredo zatrdil dekan fakultete za organizacijske vede dr. Robert Leskovar.

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Med sosedi 21

Osrednji dogodek, pomemben za Slovence v zamejstvu, je bil torkova prva seja sveta za Slovence v zamejstvu v Ljubljani, ki jo je vodil predsednik vlade Janez Janša. Svet je...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Reci mi kar Ana

Takrat nisem vedela, da se pred menoj začenjajo najbolj kruti in težki meseci življenja ...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Iz starih časov: Lan za prejo

Ker se zdi, da je Gorenjski glas edini (?), ki še neguje starodavno tradicijo preje, ne bo napak, če o njej zapišemo še katero. »Pred kakimi sto leti in še preje se je vsa gorenjska stra...