Spet sezona kužnih klopov
Samo za lymsko boreliozo zboli dvakrat več Gorenjcev kot drugih Slovencev.
Kranj – »Klopi prenašajo veliko bolezni, vendar na Gorenjskem dobimo največ prijav za lymsko borelizo (LB) in klopni meningoencefalitis (KME). V letih 2000-2009 je bilo trinajstkrat več prijav za LB kot za KME, vendar je šlo pri LB praviloma za začetno obliko bolezni z značilnim izpuščajem, pri KME pa so bili oboleli vedno tako hudo prizadeti, da so bili vsi hospitalizirani. Lymsko boreliozo zdravimo z antibiotiki, za KME nimamo zdravila, lahko pa bolezen preprečimo s pravočasnim cepljenjem,« je povedala doc. dr. Irena Grmek Košnik, dr. med., direktorica Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Kranj.
»Za lymsko boreliozo so bili v obdobju 2000-2009 v povprečju 204 oboleli na sto tisoč prebivalcev, na Gorenjskem pa kar dvakrat več, največ na območjih Upravnih enot Kranja in Radovljice,« je pojasnila asist. Andreja Krt Lah, dr. med., vodja enote za nalezljive bolezni pri ZZV Kranj, in predstavila tudi podatke za klopni meningoencefalitis: »Od 2000-2009 je bilo v povprečju trinajst obolelih za KME na sto tisoč prebivalcev, na Gorenjskem pa kar 2,4-krat več, največ na območjih Upravnih enot Škofje Loke, Kranja in Tržiča.«
Pred klopi se zaščitimo s primernimi oblačili in repelenti, s pregledovanjem kože in takojšnjim odstranjevanjem klopov. Tudi po odstranitvi klopa je mesto vboda treba opazovati več tednov. Najučinkovitejša zaščita proti KME je cepljenje: »Najprimernejši čas za začetek cepljenja so zimski meseci, vendar cepimo prek celega leta osebe od enega leta starosti dalje. Za zaščito sta potrebna vsaj dva odmerka cepiva v razmiku enega do treh mesecev, tretji odmerek je približno po letu dni. Zaščita se vzdržuje z osvežitvenimi odmerki na vsakih tri do pet let. Ne cepimo oseb, ki prebolevajo akutno vročinsko obolenje, ki imajo alergijo na jajca in/ali piščančje meso ali so imele alergično reakcijo na predhodno dozo cepiva. Odsvetujemo cepljenje v času nosečnosti in dojenja. V Sloveniji je cepljenje obvezno za vse osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene možnosti okužbe,« sta povedali sogovornici, ki ocenjujeta, da se še vedno premalo Gorenjcev odloča za cepljenje: »Posebej bi bilo dobro, da bi se tega zavedeli občinski možje in šli v akcijo sofinanciranja cepljenja.«