Kako izbrati parfum
Vsako leto različne kozmetične hiše in znani modni oblikovalci lansirajo številne nove vonjave v obliki parfumov, ki nas v lepo oblikovanih stekleničkah vabijo, da jih preizkusimo.
Vendar pa je mnogo parfumov kljub privlačnosti mogoče popolnoma neprimernih za vas. Prijeten vonj, ki ustreza vašemu stilu in osebnosti, vas bo oplemenitil, če izberete napačnega, pa bodo morda vaši sogovorniki dobili napačen vtis o vas.
Različne kategorije parfumov
Kategorije, v katere uvrščamo parfume, so: cvetlični vonji, orientalski, sadni vonji in drugi. Nekatere rastline, katerih eterična olja se običajno uporabljajo v parfumih, so: bergamotka, lotus, vijolice, jasmin, sandalovina, vrtnice, frezije, geranije, mandeljni itd. Parfum ali Eau de parfum je najbolj koncentriran, saj je sestavljen iz 75 odstotkov etilnega alkohola, preostali delež pa sestavljajo različna eterična olja. Toaletna vodica ima manjšo koncentracijo eteričnih olj kot parfumska, medtem ko ima kolonjska voda najmanjšo. Torej, najdlje se bo na vaši koži ohranil vonj parfumske vode.
Trije vonji enega parfuma
Ko kupujete parfum, imejte v mislih, da ima vsak parfum tri različne vonje. Prvi vonj je tisti, ki ga vohate takoj, ko se s parfumom poškropite, in se čez kakšno uro spremeni in v naslednjih šestih urah bo isti parfum oddajal drugačen vonj. Zadnji pa je osnovni ali temeljni vonj, ki ostaja najdlje. Da boste z novim parfumom zadovoljni, vam morajo biti všeč vse tri vonjave istega parfuma. Zato je najbolje parfum preizkusiti čez celoten dan in se šele nato odločati o nakupu.
Pravila nakupovanja parfuma
Ne kupujte parfuma, ker vam je všeč na nekom drugem, saj je vonj odvisen od posameznikove pH vrednosti kože, zato bo najverjetneje vonj istega parfuma na vas drugačen kot na vaši prijateljici.
Ne preizkušajte več kot treh dišav naenkrat, saj bo imel vaš nos težave z razlikovanjem posameznih vonjev. Največ, kar vaš nos zmore, sta dva do trije vonji, in sicer tako, da jih najprej povohate na pivniku, če vam ustreza, nato pa parfum razpršite za čisto zapestje.
Pred nakupom premislite, kdaj in kako boste parfum nosili. Za poslovne priložnosti izberite svež, umirjen in diskreten vonj, za večerne dogodke pa močnejšega, eksotičnega in nekoliko skrivnostnega. Spomladi in poleti posegajte po svežih cvetličnih, opojnih sadnih in sladkih medenih vonjih, jeseni in pozimi pa raje uporabite obstojnejše orientalski vonje ali dišave z aromo lesa (cedrovina, cipresa).