Neurja vplivajo na rezultat
"Na odločitev o povišanju zavarovalne premije bo vplivalo tudi morebitno povečanje števila zavarovanj," pravi mag. Andrej Kocič, predsednik uprave Zavarovalnice Triglav.
Neurja v Sloveniji (in tudi na Gorenjskem) se kar vrstijo. Ali to že kaj vpliva na večjo zavarovanost premoženja pred točo, poplavo, viharjem ...? Kakšna je sicer stopnja zavarovanosti premoženja pri nas, tudi v primerjavi z drugimi državami?
»Neposredna posledica neurij je porast števila zavarovanj, vendar je zaenkrat rast premajhna. Vsekakor bo treba počakati nekaj časa, da se vidi neto učinek. Pri oceni zavarovanosti lahko izhajamo iz podatkov o zavarovanosti, ki jo na trgu dosega Zavarovalnica Triglav v primerjavi z uradnimi statističnimi podatki o številu stanovanjskih hiš in stanovanjskih enot. Ocenjujemo, da je 20 do 25 odstotkov stanovanjskih hiš še vedno nezavarovanih, pri stanovanjih je ta odstotek še nekoliko višji, do 40 odstotkov.«
Kako imajo ljudje zavarovano svoje premoženje (hiše, stanovanja, avtomobile ...) pred naravnimi ujmami? Dobro, slabo ...?
»Dosedanja praksa je pokazala, da se ljudje še vedno premalo zavedajo pomembnosti zavarovanja, predvsem za nevarnosti, kot so izliv vode, poplava, potres. Pri omenjenih zavarovanjih je pomembna tudi ustrezna zavarovalna vsota, ki je bila glede na dosedanjo prakso v večini primerov nižja od vrednosti predmetov zavarovanja.«
Kaj vse pogostejša letošnja neurja pomenijo za zavarovalnico Triglav in za njen finančni rezultat?
»Glede izida poslovanja je sedaj še prezgodaj govoriti, saj je pred nami še tretjina leta. Bodo pa ti dogodki zanesljivo vplivali na letošnji poslovni rezultat.«
Ali bo zavarovalnica zaradi večje škode zvišala zavarovalne premije?
»Možnost povišanja premije preučujemo, na odločitev o tem pa bo vplivalo tudi morebitno povečanje števila zavarovanj. Pri določanju višine premije za naravne nevarnosti oz. naravne nesreče smo v znatni meri odvisni od pogojev pozavarovateljev.«