S septembrom bo na avtobusih in vlakih znova več šolarjev. (Foto: Gorazd Kavčič)

Vozni redi so prilagojeni

V avtobusnem in železniškem prometu so pripravljeni na začetek šolskega leta. Odhode avtobusa so prilagodili tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju.

Kako so na začetek šolskega leta pripravljeni v potniškem prometu, smo vprašali pri avtobusnem prevozniku Alpetour in na Slovenskih železnicah. »Priprave na novo šolsko leto se začnejo že ob koncu tekočega, kodevetošolcem pošljemo anketne lističes prošnjo, da vpišejo, kje bo njihovbodoči kraj šolanja. Vsem, ki so izpolnili anketo, in dijakom drugih, tretjih ter četrtih letnikov nato v avgustu pošljemo ponudbo, opremljenos cenami in odhodi avtobusov iz kraja bivanjater vrnitvijo iz kraja šolanja. Vozni redi so prilagojeni tako, da ustrezajo večini dijakov, saj imajo posamezne šole različne začetke in konce pouka. V zadnjem obdobju smozaradipremestitve šole na drugo lokacijo prilagodili odhode tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju,« pojasnjujejo pri avtobusnem prevozniku Alpetour in dodajajo, da bodo v jutranji in opoldanski konici iz in do večjih središč zagotovljene pogostejše povezave.

Na novo šolsko leto so pripravljeni tudi na Slovenskih železnicah. »Zmogljivosti svojih potniških garnitur in vagonov prilagajamo predvidenemu številu potnikov, ki ga spremljamo sproti z analizami prodanega števila kart in s štetjem potnikov na samih vlakih. Vozni red vlakov se sicer, enako kot po vsej Evropi, zamenja enkrat na leto, to je sredi decembra. Slovenske železnice med letom sprejemajo pobude, želje in pripombe potnikov. Usklajujemo pa se tudi s šolami in vozne rede prilagajamo začetku oziroma koncu pouka,« so sporočili iz Službe za organizacijsko komuniciranje pri Slovenskih železnicah. Kot pravijo, so dobršen delež potnikov na vlakih prav dijaki: »Z začetkom šolskega leta na Slovenskih železnicah zato povečamo zmogljivosti potniških vlakov. Na progah so vse razpoložljive potniške garniture in vagoni. Kljub temu pa se tega, da bi v konicah vsi potniki, tudi tisti z zadnjih postaj pred Ljubljano, sedeli, s sedanjim številom potniških garnitur vedno ne da zagotoviti. Slovenske železnice načrtujejo nakup novih potniških garnitur in vagonov, s katerimi bomo lahko povečali zmogljivosti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 3. maj 2011 / 07:00

Krožišče Sp. Brnik

Po desetih letih županovega truda in aktivnega angažiranja smo jeseni 2010 vaščani Sp. Brnika dočakali in doživeli prepotrebno krožišče, kjer ceste peljejo na štiri prometne kraje: Cerklje, Kranj, Kam...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Varne šolske poti so skrb vseh

Ukrepi za večjo prometno varnost otrok se ponavadi začnejo šele nekaj dni pred začetkom šolskega leta, poostren policijski nadzor v prvih dveh tednih.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Vozni redi so prilagojeni

V avtobusnem in železniškem prometu so pripravljeni na začetek šolskega leta. Odhode avtobusa so prilagodili tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju.

Škofja Loka / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Študenti po znanje v tujino

Študenti se v zadnjih letih vse pogosteje odločajo za šolanje, študij ali prakso v tujini. Med njimi sta tudi Tomaž Draksler in Tina Stanovnik iz Škofje Loke.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Prvošolčki se veliko naučijo

"Za vstop v šolo je najbolj pomembna otrokova samostojnost in delovne navade, bolj kot to, ali zna pisati in računati," pravijo učiteljice, ki bodo v ponedeljek prvošolčke sprejele na OŠ Ivana Groharj...

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Za enega šala, za drugega žalitev

Obredi, povezani s sprejemi prvošolcev v srednjih šolah, so po mnenju nekaterih lahko zelo nasilni in žaljivi.