Dr. Aleš Ekar

Jelovica bo gradila v Ukrajini

V Jelovici so razvili tehnologijo za izdelavo energetsko varčnih montažnih hiš, primernih za vsa okolja.

Škofja Loka – Iz škofjeloške Jelovice, kjer je bilo lani z lastniškim prerivanjem veliko težav, je prišla dobra novica. »Hiše Jelovica od Kijeva do Dublina« sporočajo iz podjetja, ki se je prvo pri nas začelo ukvarjati s proizvodnjo montažnih hiš. Na sejmu v Kijevu so namreč dobili pomembno naročilo in ocenjujejo, da so vstopili na zelo perspektiven trg. Pogovarjali smo se z direktorjem dr. Alešem Ekarjem.

V Jelovici ste približno pol leta. Kako ocenjujete stanje?

»Lansko dogajanje je prav gotovo pustilo določene posledice in potrebno bo kar resno delo, da bomo to stanje uredili. Zelo me veseli zato uspeh v Ukrajini, ki smo ga dosegli na segmentu proizvodnje montažnih hiš.«

Za kaj gre?

»V Kijevu je bil v začetku decembra gradbeni sejem, na katerem je Jelovica s svojimi montažnimi hišami požela veliko zanimanja in dobila prvo pomembnejše naročilo. V Jelovici veliko vlagamo v najsodobnejše ukrepe za okolju prijazno gradnjo predvsem v smislu proizvodnje energetsko varčnih hiš. To nam je že prineslo priznanje Slovenskega ekološkega sklada, ki je naše hiše uvrstil med objekte, katerih gradnjo bo podpiral, uspeh v Ukrajini pa potrjuje, da smo uspešni v razvoju tehnologije, primerne za vsa okolja. Naše hiše so potrjeno trikrat energetsko bolj varčne kot hiše v klasični gradnji. Na sejmu v Kijevu smo imeli svoj razstavni prostor poleg najbolj znanih svetovnih proizvajalcev montažnih hiš in na doseženi uspeh sem prav ponosen.«

Za potrebe predstavitve ste verjetno morali postaviti tudi kakšno hišo …

»Seveda, poleg predstavitve tehnologije in podatkov o lastnostih smo v Kijevu že postavili tri hiše. Dobili smo že tudi prvo po količini pomembno naročilo (iz razlogov konkurenčnosti o številkah ne smem govoriti), predvsem pa ocenjujem, da je to hitro se razvijajoč in zato zelo perspektiven trg. Med že starimi blokovskimi naselji in nadvse ekskluzivnimi vilami tam namreč še ni ničesar in prav za rastoč srednji in višji sloj prebivalstva bo naša ponudba zanimiva.

Ob tem je pomembno dvoje. Prvič so naše hiše izdelane po že omenjenih sodobnih tehnologijah, kjer je energetska varčnost danes vse bolj pomembna. Druga prednost pa je naša fleksibilnost, pri čemer so, sicer vsaj pri nas še precej prisotne predstave o tipskih hišah v Jelovici, preteklost. Hiše gradimo po načrtih kupca, pri čemer nam same lahke lesene konstrukcije omogočajo celo večje razpone in s tem še večjo prilagodljivost željam in zamislim kupca oziroma njegovega projektanta.«

Pri montažnih hišah pa je pomembna sama montaža. Kako jo boste organizirali?

»Montažo prvih hiš je vodila naša ekipa ob pomoči delavcev domačinov. Sicer pa smo že našli partnerja z izkušnjami pri tovrstnem delu, ki bo opravljal ta dela za nas, usposobili pa ga bomo pri nas. Za montažo naših hiš smo namreč vzpostavili natančno določene standarde in izvajalec si mora pridobiti ustrezne certifikate o njihovem izpolnjevanju.«

Sicer pa Jelovica že nekaj let izvaža hiše po Evropi, pri čemer se je lani in predlani omenjala zlasti Nemčija. Kako teče ta izvoz?

»Jelovica letno izdela skoraj dvesto hiš in jih več kot 60 odstotkov izvozi na zahtevane mednarodne trge, kot so Švica, Nemčija, Avstrija, Italija, Irska, Anglija in Turčija. Res smo bili pri izvozu v Nemčijo v preteklih dveh letih uspešni, bojim pa se, da se tam že kažejo prvi znaki recesije, kar vpliva na naročila.«

Zanimanje za vaše hiše pa vas je že lani spodbudilo k povečevanju obrata za proizvodnjo hiš v Preddvoru.

»Da, obrat Jelovice v Preddvoru smo že dogradili in se opremlja, usposablja se kader, kar vse bo pomembno povečalo naše zmogljivosti. Oziramo se celo tudi po drugih lokacijah. Vendar o tem podrobneje še ne morem govoriti, saj za marec pripravljamo poseben dogodek o tem. Za kupce naših hiš smo v teh dneh pripravili nekaj novih ugodnosti, že letos pa bomo pripravili predstavitev hiše nove generacije, s katero si obetamo novih in mednarodnih uspehov.«

Uvodoma ste omenili, da je za Jelovico težko leto 2007. Bo poslovanje pozitivno?

»Mi seveda zaključnega računa za preteklo poslovno leto še nimamo, ocenjujemo pa, da bo pokazal pozitiven poslovni rezultat. Za ureditev stanja vlagamo veliko naporov in pohvalim lahko, da zelo dobro sodelujemo z novimi lastniki. Vsi skupaj se zavedamo, da nam le vlaganja v razvoj omogočajo višjo dodano vrednost, in prizadevamo si, da bi bolj razvili tudi trženje naših proizvodov.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 6. julij 2010 / 07:00

Na Golniku

Naj se vrnem nazaj. Kot sem že omenil, sem opazil, da je bila, potem ko sva končala članek, neskončno utrujena. Z občutkom sem jo vprašal, v strahu, da se ne bi razburila, ali le ne bi bila za to...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Baltič ni več trener blejskih odbojkarjev

Iz vodstva moštva ACH Volley so danes sporočili, da so prekinili sodelovanje z dosedanjim glavnim trenerjem ekipe Dragutinom Baltičem.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Po gradu smo se otroci vozili s kolesi

Franc Kersnik z Brda pri Lukovici, najstarejši še živeči vnuk pisatelja Janka Kersnika in lastnik gradu Brdo, jutri praznuje svoj devetdeseti rojstni dan.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Ni se nam več treba boriti golih rok

Obrambni minister Karl Erjavec te dni v okviru predsedovanja Slovenije Evropski uniji na Brdu gosti kolege ministre evropskih držav.

Splošno / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Vprašanja in pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Tako na Kosovu kot na Koroškem

Zdi se, da si v tem težkem času za Srbe med Slovenci skoraj nihče ne postavlja vprašanja (vsaj na glas ne), ki je več kot na mestu: jim lahko ob izgubi Kosova pomagamo še drugače, kot da jim (s figo v...