Klavdij Tutta je v svojem prvem ustvarjalnem obdobju črpal iz mediteranske krajine, zgodovine in ljudi.

Pogled nazaj za naprej

Petdeset, trideset, dvajset. Življenjski jubilej, profesionalizem v likovni umetnosti in dvajset točk, v katerih Klavdij Tutta govori o prvih dveh stvareh.

Gorenjski glas bo v decembru ljubiteljem likovne umetnosti v nakup ponudil sedem grafik Klavdija Tutte. Zbrani denar od prodaje bo slikar odstopil v dobrodelne namene.

V Galeriji Mestne občine Kranj se Klavdij Tutta na četrti postaji v svojem velikem razstavnem projektu predstavlja z deli iz svojega zgodnjega ustvarjalnega obdobja. Pogled nazaj, da bi laže videli naprej, je sam podnaslovil razstavo slik iz zakladnice 1980–1992. »Kamnu je bila vdihnjena duša, dobil je čustva in zdaj se izvija iz svojih oblik v ples pod zvezdami. V to pokrajino vstopa bik, njegov lik je navezan na arhaični čas, mitologijo in vnaša sintezo figuralike in krajinarstva,« ob razstavi razmišlja likovna kritičarka Petra Vencelj.

Veliki prostori

»Gre za moje zgodnje ustvarjalno obdobje po Akademiji za likovno umetnost, ki mi je pomagalo vstopiti na slovensko likovno prizorišče. Ko gledam na dela, ki jih tokrat razstavljam v galeriji občine, opažam njihovo edinstvenost v svojem ustvarjalnem opusu. To obdobje je povezano predvsem z velikimi formati, ki jih tudi predstavljam, a so vendarle največji ostali doma. Razstavni prostor je kljub velikosti še vedno preozek za tri do šest metrov velike kompozicije.«

Študiozno

»Slike so plod ciklusa, ki je pri meni nastajal skozi temeljito edukacijo, ko sem spremljal vse, kar se je nekoč dogajalo v Sredozemlju, pa naj začnem pri zanimanju za jamske slike, ki so ob pogledu nanje v meni pustile nekaj prvobitnega. Impresionirala me je zgodba, ko so ljudje darovali živali za dobro letino. Sveti steber je tudi žrtveni kamen, hkrati pa vezan na arhitekturo, ki sem jo povezal s sredozemskim svetom. Po svoje tudi s Krasom, saj megaliti lahko delujejo tudi kot kraški portali. Te sredozemske elemente sem srkal kot pivnik, se jim pustil zapeljati, tako da sem jih vpeljal v svoj slikarski izraz.«

 

Vulkanski izbruhi

»Vsak detajl je droben vulkanski izbruh. Takrat je bilo vse v vrtincu. Danes je moj način slikanja drugačen, na mojih delih predvsem vibrira krajina. V tistih letih pa so bile moje slike prava erupcija mojih mladih likovnih prizadevanj. Neka gospa mi je ob slikah rekla, da je tu bil pravi testosteron. Skozi mojo mladost se je takrat manifestiral tudi način slikanja, katerega sem z leti dograjeval, dodajal nove prvine. Tudi barve kar žarijo ven in gledalca preprosto fizično vabijo v sliko. Danes so barve bolj izčiščene.«

Brez nostalgije

»Moj pogled nazaj ni prav nič nostalgičen. Vsako obdobje jemljem po svoje in enako bi se mi dogajalo ali bi nadaljeval življenje v Parizu, Moskvi ali pri nas. Slika se mora nadaljevati in je neskončen proces, tudi sam ne vem, kam bom prišel. Na slike gledam kot na neko obdobje, in ko slike vzameš ven, si jih ogledaš na razstavi in si v bistvu fasciniran, kaj si naredil pred dvajsetimi in več leti. Lahko rečem, da sem ponosen na to, kar sem naredil.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 4. julij 2022 / 10:12

Nockberge

Nockberge je narodni park na avstrijskem Koroškem. Z dijaki smo deset dni preživeli z domačini in vodniki parka. Park se imenuje biosferni park, kar pomeni, da ima zelo pestro rastlinsko odejo. Raz...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

S kuhalnico do olimpijske medalje

Na pobudo Janeza Lenčka so slovenski vojaški kuharji svoje znanje začeli predstavljati tudi svetu. Pred dvema letoma so na svetovnem prvenstvu osvojili srebro, sedaj se odpravljajo na olimpijado v Nem...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Tudi slepi uživajo v lepotah

Petra Možina si je za diplomsko nalogo na oddelku za krajinarsko arhitekturo pri Biotehniški fakulteti izbrala ureditev parka pred Starološkim gradom ter vodilno pot za slepe in slabovidne v Škofji Lo...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Učiteljski poklic je privilegij

Mirjana Pretnar, upokojena profesorica defektologije, je prejela državno nagrado za življenjsko delo na področju šolanja otrok s posebnimi potrebami.

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Nenavadna podražitev elektrike

Elektro Gorenjska se je reševanja prenizkih cen električne energije za gospodinjstva lotil na nenavaden način - odslej bodo zaračunavali stroške vodenja računa in kaznovali potratne uporabnike.

Kronika / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Planincu na skalah spodrsnilo

V ponedeljek dopoldne se je na pobočju Košute oziroma pod Košutnikovim turnom smrtno ponesrečil 26-letni planinec iz Dobove.