Zlivajo gnojnico na lastno glavo
To je Pavel Rupar menil o objavi seznama upnikov, ki jim Občina Tržič dolguje prek 3,16 milijona evrov. V najetje 1,5 milijona evrov kredita pa so jih prisilile nujne naložbe.
Tržič – Med ponedeljkovo izredno sejo občinskega sveta je bila najbolj vroča informacija o upnikih Občine Tržič konec leta 2006. Kot je dejal župan Borut Sajovic, so jo pripravili na željo občinskih svetnikov pred skorajšnjo obravnavo proračuna za leto 2007. Za zdaj je znano, da skupni dolg občine znaša prek 3,16 milijona evrov oziroma 758 milijonov tolarjev. Med upniki so dobavitelji, javni zavodi, posamezniki, društva in organizacije. Seznam na 16 straneh bo dokončen do sestave zaključnega računa proračuna za leto 2006, ko bodo znane številke o prenosu neplačanih obveznosti v letošnji proračun. Vanj bo treba vnesti tudi zahtevek Davčne uprave RS za vrnitev nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč podjetju Cablex, ki znaša z obrestmi 258.721 evrov (62 milijonov tolarjev). Občina Tržič je lani najela dobrih 1,5 milijona evrov (360 milijonov tolarjev) dolgoročnega posojila, za katerega bo kljub moratoriju na vračilo glavnice letos plačala banki 54.535 evrov (prek 13 milijonov tolarjev) obresti. Zato si nova občinska uprava prizadeva tudi za zmanjšanje lastnih stroškov, je župan Sajovic povedal svetnikom.
Nekdanji župan Pavel Rupar je ob oceni, da je objava seznama v javnosti pravno sporna, označil potezo novega vodstva kot zlivanje gnojnice na lastno glavo. Poudaril je, da je bil najem posojila nujen zaradi obnove šole Podljubelj, gradnje prizidkov k OŠ Bistrica, posodobitve Cankarjeve ceste v Tržiču in sanacije udora na cesti v Dolino. Menil je, da bo dolg znatno manjši ob realizaciji vseh prilivov, zato naj bi ga poplačali v pol leta. Zahteval je še objavo prihodkov, ki jih je pridobila prejšnja uprava od Evrope za pomembne projekte. Za slednje je župan Sajovic ugotovil, da bo največji problem zagotovitev lastnih sredstev, Ruparjeve napovedi o hitrem poplačilu dolgov pa so zanj pravljica. Po razpravi, med katero so nekateri svetniki hvalili opravljeno delo v preteklosti, drugi pa izražali skrb nad zadolženostjo občine, so informacijo sprejeli z večino glasov.