Godla mladim ne diši
Turistično društvo Šenčur je v soboto že osemnajsto leto zapored pripravilo dan godle.
Šenčur - Godla je šenčurska jed, po njej so nekdaj Šenčurjane tudi imenovali – Godlarji, namreč. Turistično društvo Šenčur je je v soboto iz petih kilogramov kaše, prav toliko ješprenja in petih litrov krvi ter masti, ocvirkov in obilo začimb skuhalo približno 70 litrov, godlo pa so nato delili v društvenih prostorih.
»Mislim, da bo pošla večina godle, saj so nas zadnje dneve že mnogi spraševali, kdaj jo bomo skuhali. Večina jo raje odnese domov za kosilo, nekateri pa jo pojedo pri nas. Poleg jim damo še obvezen kuhan krompir,« je razložila predsednica turističnega društva Marinka Mohar, ki je ob našem obisku skupaj z Vido Miklič z godlo postregla obiskovalcem.
»Godla je bila nekdaj preprosta, a močna jed, kuhali so jo tako bajtarji kot kmetje. Starejše generacije jo še vedno zelo rade jedo in tudi kuhajo, mladim pa vse manj diši in je tudi ne znajo več skuhati. Največji problem je danes priti do najpomembnejše sestavine za godlo – krvi. Naročiti jo je treba pri mesarju, medtem ko so jo nekdaj imeli v vsaki hiši, ob kolinah seveda,« je pojasnila Moharjeva. Godlo bodo letos skuhali še 10. februarja.