Računalnik in jaz: Internet praznuje
Pred dnevi, natančneje 27. novembra 2006, je svoj 15. rojstni dan praznoval internet v Sloveniji. Minilo je že 15 let od prve internetne povezave. Vzpostavili so jo na Inštitutu Jožef Stefan, povezali pa so se z nizozemskim nacionalnim inštitutom za fiziko in matematiko. V 15 letih se je internet razmahnil povsod po svetu in tudi povsod po Sloveniji. Slovenija je z internetnimi povezavami precej dobro pokrita. Do leta 2010 naj bi bilo vsem prebivalcem Slovenije omogočeno do interneta dostopati preko dovolj zmogljivih širokopasovnih dostopov. V še malo bolj oddaljeni prihodnosti, do leta 2020, pa naj bi 90 odstotkov prebivalstva Slovenije imelo optično omrežje do hiše. Optimistično, a vsekakor izvedljivo, še zlasti, če pogledamo, kakšni premiki so se zgodili na tem področju v samo 15 letih.
Začetki interneta segajo v pozna 50. in 60. leta, ko je ameriška agencija za napredne projekte, po naročilu tamkajšnjega obrambnega ministrstva, izdelala omrežje za vojaške potrebe. Širša uporaba interneta se je začela dve desetletji kasneje, in sicer z uvedbo komunikacijskega protokola TCP/IP, kot standarda za povezavo mnogovrstnih omrežij in izmenjavo informacij. TCP pomeni »Transmission Control Protocol« ali po slovensko protokol za nadzor prenosa, IP pa »Internet Protocol«. V zgodnjih 90. letih, z razvojem orodij za obvladovanje in strukturiranje interneta, pa uporaba interneta strmo narašča.
Kot izumitelje interneta bi lahko navedli več imen, saj je bilo v njegov razvoj vključenih več znanstvenikov. Tim Berners-Lee pa je bil tisti, ki se je domislil svetovnega spleta, poleg njega pa lahko kot izumitelja interneta štejemo še Vintona Cerfa. Ker svojih idej nista patentirala, je bil dostop to idej omogočen vsem. S tem sta si zaprla vrata do večmilijonskega izplena in dobička. Nekateri so celo mnenja, da bi jima bilo potrebno podeliti Nobelovo nagrado.
Internet je ena od inovacij, ki je prispevala k dvigu produktivnosti in kakovosti življenja. Tipično za internet je, da njegovo vsebino ustvarjajo njegovi uporabniki sami. Spletno podjetje Ebay je eden boljših primerov rasti trgovine in produktivnosti preko interneta. Ebay ima 200 milijonov uporabnikov z 29-odstotno letno rastjo, ki dnevno na dražbi ponudi 21 milijonov izdelkov. V ZDA in Evropi je ustvaril več kot 340.000 novih delovnih mest.
Ljudje tudi vedno večji del svojega osebnega življenja selijo na internet. Na internetu se je v zadnjih letih zelo razmahnilo pisanje spletnih dnevnikov, ki jim pravimo »blog«. Na njih uporabniki pišejo o svojih dnevnih aktivnostih, občutjih, pripetljajih. Vsak dan nastane po svetu več kot 175.000 novih blogov, skupno pa jih je na internetu že več kot 50 milijonov.
Najnovejše raziskave Evropskega statističnega urada Eurostat kažejo, da Slovenija ostaja na povprečju EU glede števila uporabnikov interneta s 47 odstotkov tedenskih uporabnikov. V Sloveniji do interneta dostopa 54 odstotkov gospodinjstev, kar je na nivoju EU. Za namen šole in formalnega izobraževanja internet uporablja 32 odstotkov uporabnikov, kar je nad povprečjem EU. Finančne storitve še vedno uporablja podpovprečno število uporabnikov interneta v Sloveniji 32 odstotkov, nekoliko nadpovprečna pa je uporaba glasbe in računalniških igric 41 odstotkov ter branje časopisov, o čemer poroča 47 odstotkov uporabnikov interneta.
Internet je komunikacijski medij. Ni več le sredstvo za doseganje cilja, ampak je že sam cilj. Brez njega si življenja, še zlasti pa poslovnega sveta, sploh ne znamo več predstavljati. Z internetom imamo na dlani ves svet, dostop do informacij je odprt in neomejen. Hitrost našega vsakdanjega življenja nas sili, da uporabljamo najhitrejše poti in možnosti, ko se prebijamo skozi dnevne obveznosti in naloge. Internet je svet, je naš vsakdan, je naš način življenja. Pa naj si bomo njegovi neposredni uporabniki ali pa le koristniki njegovih rezultatov.