Srečko Janša (Foto: Gorazd Kavčič, Tina Dokl)

Odstopil, čeprav ne čuti odgovornosti

Srečko Janša je na ministrov poziv odstopil z mesta direktorja Kontrole zračnega prometa, čeprav se ne čuti odgovornega za domnevne nezakonitosti pri razpisu za gradnjo centra za vodenje in kontrolo zračnega prometa na Brniku.

»Čeprav sem bil leta 1961 rojen v Lescah ob nastopu prve službe v kontroli zračnega prometa nisem imel veliko znanja o letalstvu in kontroli letalskega prometa. Službo vodje tehnične službe – inštruktorja na Brniku sem dobil v času osamosvajanja Slovenije, ko bi zvezna uprava za kontrolo letenja v Beogradu na to mesto raje zaposlila vojaško osebo. A tedanji vodja letališke kontrole je raje zaposlil civilista.« »Še tako dobro poznavanje kriznega menedžmenta ali ocene tveganja ne bi moglo predvideti takšnega tveganja, do katerega je v postopku razpisa na koncu prišlo. O tem nisem pomislil niti v sanjah.«

Sedeminštiridesetletni Kranjčan Srečko Janša sodi med prve žrtve odmevne afere zaradi domnevnih nečednosti pri javnem razpisu za gradnjo novega centra za vodenje in kontrolo zračnega prometa ter skoraj stometrskega kontrolnega stolpa na brniškem letališču. Kmalu po začetku obsežne kriminalistične preiskave v največjih slovenskih gradbenih podjetjih SCT, Primorje in Vegrad, ko se je že razvedelo, da je glavni osumljenec organov pregona Tomaž Žibert, član razpisne komisije, ki je izbirala graditelja novega kontrolnega stolpa, in uslužbenec Kontrole zračnega podjetja, je prometni minister Radovan Žerjav Janšo pozval, naj zaradi objektivne odgovornosti odstopi z mesta direktorja javnega podjetja Kontrola zračnega prometa. Ministrovemu pozivu, če ne kar zahtevi, Janša sprva ni hotel ugoditi, tako da je odstopno izjavo vladi podal šele po sedmih dneh.

»Nad ministrovim pozivom sem bil presenečen, saj se ne čutim odgovornega za domnevno nezakonito početje osumljenega uslužbenca našega podjetja. Vse postopke pri javnem naročilu posodobitve sistema kontrole zračnega prometa smo vodili korektno in v skladu z zakoni, takoj sem tudi ukrepal proti osumljenim osebam in razveljavil razpis. Zaradi medijskih in drugih pritiskov, ki so bili večinoma povezani s kontrolnim stolpom oziroma njegovo načrtovano višino, sem na koncu ocenil, da je za dobro podjetja bolje, če vendarle odstopim. Takšni projekti zahtevajo polnega človeka in kvalitetno delo, česar pa v opisani situaciji morda ne bi več zmogel,« je obrazložil odločitev o odstopu, ki pa ga mora potrditi še vlada.

Po izobrazbi univerzitetni diplomirani inženir elektrotehnike – elektronik je Janša, sicer rojen v Lescah, kjer je tudi odraščal, prvo zaposlitev pred dvajsetimi leti našel v tedanji Iskri Telematiki, zaradi negotove prihodnosti podjetja pa se je leto kasneje prijavil na javni razpis za vodjo tehnične službe – inštruktorja. Tako se je zaposlil v letališki kontroli letenja na Brniku, kjer je bil odgovoren za vzdrževanje vseh radionavigacijskih sredstev v Sloveniji, to je za opremo kontrole zračnega prometa na Brniku in v Portorožu. Po osamosvojitveni vojni in preklicu prepovedi zračnega prometa na slovenskem nebu je sodeloval pri vzpostavitvi slovenskih civilnih letalskih oblasti, tudi kontrole zračnega prometa. Na novo so morali postaviti tudi center za vodenje zračnega prometa, ki je bil pred osamosvojitvijo v Zagrebu. Ker so bili prostori na Brniku premajhni in nefunkcionalni, so center začasno vzpostavili v kleti njihove stavbe na Kotnikovi ulici v Ljubljani, kjer deluje še danes.

V devetdesetih letih je Srečko Janša zasedal različne položaje v upravi za civilno letalstvo, vedno na področju kontrole zračnega prometa, na prelomu tisočletja pa je bil nekaj časa namestnik in kasneje tudi direktor uprave za civilno letalstvo. Ko so leta 2003 sprejeli zakon o zagotavljanju navigacijskih služb, ki je omogočil vzpostavitev neodvisne kontrole zračnega prometa izven državne uprave, je bil najprej imenovan za v. d. direktorja, po vzpostavitvi javnega podjetja pa je junija 2004 postal direktor Kontrole zračnega prometa.

Ironično, javni razpis, ki ga je na koncu spodnesel, je Srečko Janša skrbno načrtoval, zaključiti pa bi se moral ravno v teh dneh. »Glede na to, da smo se hoteli potegovati tudi za evropski denar iz strukturnih skladov, sem k sodelovanju povabil tudi zunanje, neodvisno podjetje, ki ima veliko izkušenj z javnimi naročili. Želeli smo se izogniti morebitnemu kasnejšemu višanju pogodbeno dogovorjene vrednosti investicije in podaljševanju terminskega roka, o čemer so mediji poročali pri nekaterih drugih velikih gradbenih podjetjih. Drugače povedano, s pomočjo zunanjega svetovalca smo iskali dodatne varovalke, ki bi jih vgradili v pogodbo z izbranim izvajalcem gradbenih del, da nas ta kasneje ne bi mogel izsiljevati,« razlaga Janša. Njegove besede so nam kasneje potrdili tudi v ljubljanskem podjetju Praetor, ki je Janši svetovalo pri izvedbi postopka javnega naročanja.

Kljub previdnosti se je razpis na koncu sfižil, a iz povsem drugih razlogov – govori se o podkupovanju, menjavi kuvert s končnimi ponudbami ... »Še tako dobro poznavanje kriznega menedžmenta ali ocene tveganja ne bi moglo predvideti takšnega tveganja, do katerega je v postopku razpisa na koncu prišlo. O tem nisem pomislil niti v sanjah,« pravi Janša, ki do imenovanja novega direktorja Kontrole zračnega prometa (razpis je že objavljen) svoje dosedanje delo opravlja s polnimi pooblastili. Med glavne naloge ta trenutek sodi iskanje druge lokacije za kontrolni stolp, ki naj bi bila po nalogu ministra Žerjava bližje pristajalno-vzletni stezi na brniškem letališču, kar bi znižalo njegovo sporno višino.

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 15. november 2012 / 07:00

Na ogled Prešernove podobe

Vrba - Zavod za turizem in kulturo Žirovnica (ZTK) je v Prešernovi rojstni hiši v Vrbi na ogled postavil del podob Franceta Prešerna, ki so prispele na likovni natečaj Iščemo Pre...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 7. september 2015 / 00:03

Igrajmo se igro

Jernej Kosmač je mojster oblikovanja lesenih predmetov kulturne dediščine, ustvaril in dopolnil je več miselnih igric naših dedkov in babic, prav tako iz lesa. Stik z lesom je zanj tista čarovnija, ki...

Bohinj / nedelja, 6. september 2015 / 23:57

Nagradili najboljše športnike

Ob bohinjskem občinskem prazniku so že drugo leto zapored pripravili tudi sprejem za najboljše bohinjske športnike. Športnica leta je že drugič postala uspešna smučarska tekačica in biatlonka Ajda Arh...

Tržič / nedelja, 6. september 2015 / 23:55

Tržič bo vedno moj dom

Pri nedeljski dopoldanski maši so se tržiški farani poslovili od svojega spoštovanega dolgoletnega župnika in dekana Romana Starca.

GG Plus / nedelja, 6. september 2015 / 23:49

Krave »pošlihtala«, zdaj tudi strežeta

Nad kravami, ki se pasejo na Soriški planini, zadnja leta bdita precej nenavadna pastirja: igralec in glasbenik Žiga Saksida ter arhitekt Nac Žuber. »Verjetno izgleda, kot da sva ves čas »frej« in da...

Kranj / nedelja, 6. september 2015 / 23:47

Nekateri odloki izjemno stari

Kranj – Župan Mestne občine Kranj Boštjan Trilar je za delovno jesen napovedal spremembe blizu deset odlokov, zato da bo delo lahko potekalo učinkoviteje. Nekateri odloki so namreč že izjemno stari...