Spodbude za energetsko sanacijo stavb občanov
Eko sklad je objavil nov javni poziv, namenjen izvedbi ukrepov za večjo energijsko učinkovitost stavb in rabo obnovljivih virov energije. V primerjavi s predhodnim prinaša nekatere novosti.
Ljubljana – Novi javni poziv Eko sklada za energetsko sanacijo stavb občanov, objavljen 5. julija, namenja 42 milijonov evrov nepovratnih sredstev za devet različnih ukrepov: vgradnjo solarnega ogrevalnega sistema, vgradnjo toplotne črpalke ali kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje stavbe, vgradnjo energijsko učinkovitih lesenih oken v starejši stavbi, zamenjavo ali vgradnjo toplotne postaje za priklop na sistem daljinskega ogrevanja eno- ali dvostanovanjske stavbe, toplotno izolacijo fasade starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe, toplotno izolacijo ravne strehe, poševne strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru oziroma podstrešju v starejši stavbi, toplotno izolacijo tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom oziroma kletjo v starejši eno- ali dvostanovanjski stavbi ter vgradnjo prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stavbi.
Spodbuda za vgradnjo toplotne črpalke zrak – voda, ki je najbolj množičen ukrep, ostaja nespremenjena, to je do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot tisoč evrov pri prvi vgradnji ogrevalnega sistema, v primeru zamenjave stare kurilne naprave pa do 40 odstotkov priznanih stroškov naložbe, a ne več kot 2.500 evrov. Za večino ostalih ukrepov so subvencije višje, znašajo do 30 odstotkov priznanih stroškov naložbe, dvignile so se tudi spodbude na enoto (kapica), so poudarili na Eko skladu.
Sredstva bodo dodelili za že izvedene naložbe, po 1. maju 2024, medtem ko je prejšnji javni poziv določal, da se lahko opravijo najkasneje šest mesecev po objavi zaključka poziva. Novost je tudi, da je pred oddajo vloge za stavbo, v kateri bo izvedena naložba, treba pridobiti ustrezno upravno dovoljenje, s katerim bo vlagatelj izkazoval legalnost stavbe. Prejšnji javni poziv je določal, da mora biti ta zahteva izpolnjena pred izdajo odločbe, kar pa podaljšuje postopek odločanja, so pojasnili.
Poleg tega nov javni poziv zahteva uničenje stare kurilne naprave v primeru dodelitve višje nepovratne finančne spodbude za novo kurilno napravo na lesno biomaso ali novo toplotno črpalko. Kot ugotavljajo, so prejemniki sredstev v preteklosti v več primerih stare kurilne naprave prodali naprej, kar pomeni, da so ostale v uporabi – to pa ni namen spodbud, so poudarili.
Med drugim so tudi natančneje definirali, da vlagatelj ne bo upravičen do višje nepovratne finančne spodbude v primeru zamenjave stare kurilne naprave, če gre za odklop od skupne naprave, na katero je priklopljenih več odjemalcev, in v primeru, če stavba pred zamenjavo ni bila vseljena, ter da priznani stroški pri vgradnji kurilne naprave na biomaso in toplotne črpalke ne vključujejo nakupa ali vgradnje ogrevalnih teles in ogrevalnih sistemov, kot sta radiatorsko ogrevanje ali talno gretje, saj je bilo glede tega veliko vprašanj.
Vloge bodo na Eko skladu sprejemali do vključno dneva objave zaključka javnega poziva v uradnem listu oziroma do razdelitve razpisanih sredstev. Vlagatelje pozivajo, da jih oddajo na portalu eUprava. To je najhitrejši način oddaje vloge, tako bodo tudi hitreje obdelane, pravijo.