Avstrija, priložnost in vzgled za Slovenijo
»Slovenija - danes in jutri« je bil naslov pogovora, ki ga je v torek v Celovcu organizirala Slovenska gospodarska zveza in na katerem je želela iz prve roke predstaviti sedanji gospodarski položaj v Sloveniji in namere vlade, kako pripeljati državo v boljše čase. Veliko dvorano Mohorjeve družbe so napolnili slovensko kot tudi nemško govoreči, ki jih zanimajo razmere v Sloveniji, ki sta jo gospodarska in finančna kriza prizadeli bolj kot nekatere druge evropske države, med drugim tudi Avstrijo, za katero so hudi časi že preteklost. Svoje poglede na slovensko sedanjost in prihodnost so pojasnjevali državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Janez Ujčič, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič in predsednik Svetovnega slovenskega kongresa Boris Pleskovič. Pogovor, ki ga je začel predsednik Avstrijsko-slovenske družbe Koroške Raimund Grilc, je usmerjala novinarka Radia Slovenija Petra Kos.
»Slovenija ni v krizi. Ima pa težave, kot jih imajo vse države članice Evropske unije,« je povedal uvodoma Janez Ujčič. »V Sloveniji smo po nepotrebnem zgubili nekaj let, saj leta 2008, ko se je začela kriza, nismo sprejeli ustreznih ukrepov. Sedanje razmere nam že dovoljujejo nekaj optimizma, ki pa bo ostal le želja, če ne bomo sprejeli potrebnih reform in zagotovili delovanja pravne države in preglednosti v poslovanju, kar pa ne bo mogoče brez močne politične koalicije,« je dejal Samo Hribar Milič. Po mnenju Borisa Pleskoviča, ki je nad trideset let živel v Združenih državah Amerike in delal v Svetovni banki, bi lahko Slovenija napredovala hitreje, kot je, čeprav je življenjska raven Slovenca kar visoka in socialna varnost velika. »Mi smo lahko socialna država le do take ravni, ki si jo lahko privoščimo, razbohotila pa se je tudi korupcija. Tržno gospodarstvo je seveda osnova, vendar brez etike, poštenosti in zaupanja ne more delovati.«
Gostje pogovora so še povedali, da je podpora nujnim reformam premajhna, da je plačilna nedisciplina tudi posledica prevelikih dolgov, ki so jih dolžniki najemali na osnovi nerealnih pričakovanj, danes pa jih ne morejo vračati, in da je varčevanje vključno s sprejemom »zlatega fiskalnega pravila« nujno. Najodgovornejši ljudje v državi pa morajo k splošnemu varčevanju prispevati tudi z osebnim zgledom.
Pogovor je bil sklenjen z mislijo, da je avstrijski trg priložnost za Slovenijo in da je Avstrija, ki prednjači med tujimi naložbami v Sloveniji, lahko za Slovenijo primer uspešnega premagovanja gospodarske krize. »Glede krize in sploh v življenju je preveč površnih in enostranskih informacij. Če pa spoznamo podrobnosti, vidimo, da stvari niso tako zapletene in so rešljive,« je povedal ob tem podpredsednik Slovenske gospodarske zveze Feliks Wieser.