Za jesensko žetev poskrbeli kriminalisti
Prejšnji teden razkrita kriminalna združba je pridelovala, predelovala in preprodajala konopljo, svoje odjemalce pa je imela tudi v Avstriji in Italiji.
Kranj – V kriminalni združbi, ki se je že več let ukvarjala s proizvodnjo in preprodajo prepovedanih drog doma in v tujini, pretežno konoplje, in so ji gorenjski kriminalisti v sodelovanju s kolegi drugih policijskih uprav stopili na prste minula četrtek in petek, naj bi delovalo tudi 14 Gorenjcev, je na ponedeljkovi novinarski konferenci razkril Primož Donoša, vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Kranj. O zaključnih aktivnostih obsežne večmesečne kriminalistične preiskave smo na kratko poročali že v petek. Neuradno pa smo izvedeli, da je med osumljenci tudi moški, ki je v preteklosti že odsedel zaporno kazen za dva umora.
Gorenjski kriminalisti so se po Donoševih besedah do prvih informacij o kriminalni združbi dokopali že februarja letos, ko so ugotovili, da se najmanj dve osebi, sicer stara znanca policije iz okolice Ljubljane in Škofje Loke, na širšem območju Primorske in Gorenjske že dlje časa intenzivno ukvarjata s pridelavo in preprodajo velikih količin konoplje. Kasneje so izvedeli, da sta osumljenca skupaj s še tremi drugimi osebami tvorila jedro kriminalne združbe, ki je konopljo preprodajala tudi v tujini, o čemer so jih obvestili italijanski in avstrijski kolegi. Vsak član združbe naj bi v proizvodnjo konoplje vlagal finančna in druga materialna sredstva, organizirali pa so si tudi mrežo preprodajalcev in odjemalcev. Samo med kriminalistično preiskavo so v promet spravili dobrih 10 kilogramov konoplje in preko 1100 njenih sadik, približno kilogram hašiša in poldrugi kilogram hašišovega olja.
S kriminalno dejavnostjo se je združba ukvarjala že več let, v tem času pa so pridelali oz. preprodali več sto kilogramov konoplje in njenih produktov, pri čemer kilogram konoplje na črnem trgu dosega ceno 2500 do 3000 evrov. Prepovedano rastlino so gojili predvsem na Gorenjskem in Primorskem, tako v zasebnih kot najetih prostorih, imeli pa so tudi več zunanjih nasadov na težje dostopnih območjih.
Po ugotovitvah kriminalistov je v nezakonitih aktivnostih sodelovalo 33 oseb s širšega območja Slovenije, starih med 26 in 68 let, ki so skupaj osumljeni 159 izvršenih kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog. »V četrtek in petek so kriminalisti pri 31 osumljenih osebah, med katerimi so bile mnoge že obravnavane za tovrstna kazniva dejanja, na podlagi sodnih odredb opravili hišne preiskave na 42 lokacijah na območju Ljubljane, Kranja, Celja, Nove Gorice in Kopra,« je povedal Donoša. V hišnih preiskavah so sicer zasegli več kot 75 kilogramov posušenih rastlinskih delcev in 89 sadik konoplje, 735 mililitrov hašiševega olja ter manjše količine halucinogenih gobic, heroina, amfetaminov, tablet in piškotov s konopljo. Prostost so odvzeli 24 osebam, enajst pa so jih kasneje privedli k preiskovalni sodnici kranjskega okrožnega sodišča, ki je za osem osumljenih odredila pripor, tri pa je spustila na prostost, je še povedal Donoša.
Tomaž Peršolja iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi je poudaril, da policija vsako leto obravnava do 200 kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog. Konoplja je med drogami daleč najbolj razširjena, saj jo zasežejo kar v 80 odstotkih primerov. Ta podatek nakazuje, da se Slovenija vse bolj uveljavlja tudi kot pridelovalka konoplje, ne samo tranzitna država. Vse pogosteje jo pridelujejo v posebej prirejenih prostorih, kjer dosegajo večjo vsebnost opojne sestavine THC in krajši čas pridelave. Brez zadnjega odkritja so tako policisti letos odkrili že 56 takih prostorov, lani v vsem letu 118, predlani pa 70.