Iščejo najemnike iz Bohinja
Podjetji Alpinum in Dunis naj bi v Bohinjskih novicah objavili razpis, s katerim želijo najti najemnike iz lokalnega okolja za tri hotele in kamp ob obali jezera.
Bohinjska Bistrica - O ponudbi podjetij Alpinum in Dunis so minuli teden na sestanku z županom razpravljali tudi predstavniki tamkajšnjega turističnega gospodarstva in turističnih organizacij. »Bili smo prijetno presenečeni, prejeli smo korektno ponudbo. Želijo najti najemnike oziroma si prizadevajo za drugo obliko sodelovanja s partnerji iz Bohinja za Ski hotel na Voglu, hotela Zlatorog in Bohinj ter kamp,« je pojasnil bohinjski župan Franc Kramar in dodal, da so se na sestanku dogovorili, da se z lastniki še osebno sestanejo in konkretneje določijo, v kakšni obliki in pod kakšnimi pogoji naj bi omenjene hotele oddali v najem. Zato so lastnike tudi pozvali, naj jim pošljejo že oblikovan razpis.
Za iskanje najemnika v Bohinju so se lastniki po županovem mnenju odločili zaradi slabih izkušenj z dosedanjimi najemniki, ki niso bili dovolj povezani s krajem, saj so prihajali od drugod. Ob tem Kramarja skrbi, da zaradi gospodarske krize pretiranega interesa za najem med domačini ne bo, čeprav dopušča možnost, da bo komu v kraju to predstavljalo izziv. Obenem niti ne vedo, ali je čez zimo sploh kdo skrbel za zaprte hotele. »Kljub vsemu sem vesel, da je sploh prišlo do odziva s strani lastnika, za kar smo si prizadevali v zadnjih letih. Ti hoteli so bili namreč v preteklosti nosilci razvoja turizma v Bohinju,« je dejal Kramar. Po besedah direktorja Turizma Bohinj Klemena Langusa so ti hoteli deset let nazaj ustvarili okrog osemdeset tisoč nočitev, zdaj le še trideset tisoč. »Zavedamo se, da je kriza, a vsi hoteli, ki so v dobrem lastništvu in imajo vizijo razvoja, so v tem času povečevali število nočitev in tudi promet,« je poudaril Langus in dodal, da gre v tem primeru za hotele na elitnih bohinjskih lokacijah in je bil zato skrajni čas, da so se lastniki zganili. »Ob takojšnji rešitvi lastništva in z vlaganji, ki ne bodo majhna, bi za normalno delovanje teh hotelov potrebovali vsaj tri, če ne pet let.« Prav potreba po velikih vlaganjih v te hotele bo verjetno odvrnila marsikaterega potencialnega najemnika, saj pri tem ne morejo računati na pretirano pomoč občine, evropskih sredstev pa v prihodnje tudi ne bo na voljo, je dejal Langus. »Mi lahko ponudimo samo pomoč pri subvencioniranju posojil ali najemnine, pri čemer pa ne gre za velika sredstva. Za celotno bohinjsko občino bo na voljo trideset tisoč evrov,« je ob tem pojasnil Kramar. Zato upa, da se jim bo mogoče uspelo dogovoriti z lastniki, da bi najemnikom, recimo, odložil plačevanje najemnine ali v primeru odkupa najemnino všteli v kupnino.