Delovna akcija odstranjevanja invazivk v Kranju poteka že tretje leto. / Foto: Gorazd Kavčič

Odstranjevanje invazivnih rastlin je maraton, ne sprint

V soboto so se v več gorenjskih občinah lotili odstranjevanja tujerodnih invazivnih rastlinskih vrst iz naravnega okolja. Pridružili smo se delovni akciji, ki je potekala pri sotočju Rupovščice in Kokre v Kranju.

Kranj – Invazivne tujerodne rastline s svojim agresivnim širjenjem povzročajo ogromno škodo v naravnem okolju. V Kranju so se zato že pred dvema letoma skupaj s kranjsko enoto Zavoda RS za varstvo narave odločili za izvedbo akcije odstranjevanja neželenih rastlin. Lani so akcijo razširili na osem gorenjskih občin, skupno akcijo Očistimo Gorenjsko invazivk pa so ponovili tudi letos. Minulo soboto so tako poleg kranjske občine in zavoda za varstvo narave moči združile še občine Kranjska Gora, Bled in Žiri, osnovne šole Šenčur, Franceta Prešerna Kranj in Predoslje, Biotehniški center Naklo, Krajevna skupnost Kamnik – center in Razvojna agencija Sora.

Rezultati preteklih akcij že vidni

V Kranju je odstranjevanje invazivk potekalo na štirih lokacijah, med drugim tudi pri sotočju Rupovščice in Kokre. »Podatke o območjih, poraslih z invazivkami, smo večinoma zbrali s portala invazivke.si,« je pojasnil Andrej Štembergar Zupan, naravovarstveni svetovalec zavoda za varstvo narave in koordinator delovne akcije, ki je ob Rupovščici potekala že tretje leto zapored. »Na tej lokaciji se rezultat dosedanjih akcij že pozna, sploh žlezave nedotike je tu že precej manj. Z invazivkami je sicer treba delati več let, da dosežeš dolgotrajen učinek, torej izkoreninjenje vrste. Prav je torej, da smo vztrajni, da se zavedamo, da gre za maraton, ne sprint,« je povedal.

Glavni krivec je človek

»Glavni krivec za pojav tujerodnih invazivnih vrst je človek, lahko namerno ali nenamerno. Človek je tisti, ki neko rastlinsko vrsto vnese v okolje zunaj njene naravne razširjenosti. Vnosi v naravo se dogajajo na različne načine: bodisi s transportom zemljine, ob gradbenih delih, s trgovino ali pobegi iz domačih ali botaničnih vrtov. Kot glavni krivci smo se zato dolžni s to težavo tudi spoprijeti,« je še poudaril Štembergar Zupan in dodal, da imajo tujerodne invazivne rastlinske vrste negativen vpliv ne samo na naravno okolje, ampak lahko tudi na človeško zdravje.

Direktor Razvojne agencije Sora Gašper Kleč je dodal, da od letos poteka slovensko-hrvaški projekt za preprečevanje in obvladovanje okrasnih tujerodnih invazivnih rastlin. Glavni namen šestletnega projekta LIFE OrnamentalIAS je omejiti vnos in širjenje invazivnih tujerodnih okrasnih rastlin z domačih vrtov v naravo. Med drugim sta v projekt vključeni tudi območji Tržiške Bistrice in Save. »Vrtne zasaditve so težava, saj invazivke rade pobegnejo z vrtov, zato želimo ljudem sporočiti, da je mogoče vrtove zelo lepo urediti tudi z domorodnimi rastlinskimi vrstami,« je poudaril.

Odstranjujemo lahko tudi med sprehodom

Delovne akcije se je udeležil tudi kranjski župan Matjaž Rakovec, ki je poudaril, da lahko invazivke odstranjujemo tudi zunaj organiziranih akcij. »Invazivke lahko odstranjujemo tudi med vsakodnevnim sprehodom. Jaz si vedno, ko grem na sprehod s psom, zadam nalogo, da populim petdeset invazivnih rastlin, preden te zacvetijo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 30. april 2013 / 07:00

Anketa: Izbrali pohod prijateljstva

Krajevna organizacija borcev za vrednote NOB Kokrica je v soboto, na dan upora proti okupatorju, organizirala 20. pohod prijateljstva in spomina po Udin borštu. Zakaj so se ga udeležili, smo vprašali...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 5. junij 2024 / 18:28

Požar zajel ostrešje Osnovne šole Bistrica pri Tržiču

Danes nekaj pred 15. uro je izbruhnil požar v Osnovni šoli Bistrica pri Tržiču. Po prvih neuradnih podatkih naj bi nastal na delu strehe, kjer je nameščena sončna elektrarna.

Mularija / sreda, 5. junij 2024 / 16:06

S francoščino v svet

Več kot štiristo osnovnošolcev, ki jih povezuje ljubezen do francoskega jezika in kulture, se je minuli četrtek zbralo v Letnem gledališču Khislstein v Kranju na 21. Frankofonskem festivalu.

Kranj / sreda, 5. junij 2024 / 16:01

Odstranjevanje invazivnih rastlin je maraton, ne sprint

V soboto so se v več gorenjskih občinah lotili odstranjevanja tujerodnih invazivnih rastlinskih vrst iz naravnega okolja. Pridružili smo se delovni akciji, ki je potekala pri sotočju Rupovščice in Kok...

Slovenija / sreda, 5. junij 2024 / 07:18

Pretentati državo še vedno vrlina

Komisija za preprečevanje korupcije je objavila letno poročilo za leto 2023: »Še vedno je prisotna miselnost, da je pretentati državo vrlina, hkrati pa vse prevečkrat opažamo obvode zakonodaje.«

Zanimivosti / sreda, 5. junij 2024 / 06:00

Predstavili cehovsko dediščino

V okviru Historiala Škofja Loka je bilo tudi letos mogoče vstopiti v časovni stroj in postati del vsebinsko pisanega sprehoda skozi bogato zgodovino Škofje Loke. Spoznati je bilo mogoče starodaven sej...