Vlada v postopek za priznanje Palestine
Študentje zasedli fakulteto
Vlada naj bi včeraj po lastnih napovedih začela postopke za priznanje Palestine kot neodvisne države. V kabinetu predsednika vlade so v sredo zvečer pojasnili, da vlada pripravlja predlog o začetku postopka priznanja Palestine na način, da bo priznanje prispevalo k dogovoru o premirju na območju Gaze in izpustitvi talcev, ki jih je zajelo palestinsko islamistično gibanje Hamas. Kot so dodali, se morajo grozote v Gazi končati, zato je potrebna takojšnja prekinitev izraelskih napadov na Gazo ter iskanje rešitev za pogajalsko mizo. Ob tem so poudarili, da slovenska vlada ostaja v stiku s podobno mislečimi državami, da pa je odločitev o načinu in času priznanja suverena odločitev posamezne države. Medtem je v sredo skupina študentov zasedla prostore Fakultete za družbene vede v Ljubljani ter izkazala solidarnost boju Palestincev in opozorila, da Izrael v Gazi izvaja genocid. Fakulteto in Univerzo v Ljubljani so znova pozvali, da se opredelita do dogajanja v Gazi, univerza pa naj tudi prekine sodelovanja z izraelsko univerzo Bar Ilan. Lista demokratičnega študentstva, ki se je pridružila zasedbi, je ob tem napovedala, da bodo študentje pritisk stopnjevali.
Predsednica podelila priznanja
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v sredo, pred dnevom Evrope (9. maja), na slovesnosti v predsedniški palači ob 20-letnici članstva Slovenije v Evropski uniji in zvezi Nato za zasluge pri uresničitvi teh dveh ključnih zunanjepolitičnih ciljev države z zlatim redom za zasluge odlikovala zunanje in obrambno ministrstvo ter ožjo pogajalsko skupino za pristop Slovenije k EU. Ob tem je za izjemne znanstvene dosežke v slovenskem in mednarodnem prostoru ter velik prispevek k prepoznavnosti Slovenije v svetovnih znanstvenih krogih red za zasluge podelila raziskovalcu in profesorju na področju diskretne matematike ter teorije grafov Bojanu Moharju. Medaljo za zasluge za življenjsko delo na področju razvoja in uveljavljanja družinske medicine v Sloveniji in po Evropi ter prenašanje poslanstva na mlajše generacije je prejela zdravnica Mateja Bul, glasbena skupina Laibach pa je prejela medaljo za zasluge za dolgoletno delovanje, ustvarjalnost in spodbuditev drugačnih pristopov zvrsti glasbe v slovenskem glasbenem prostoru.
Ob obletnici oblikovali novo poslanico
V sredo je minilo 35 let, ko je pesnik Tone Pavček na množičnem zborovanju na Kongresnem trgu v Ljubljani, ki je potekalo v podporo obtoženi četverici v aferi JBTZ, prebral Majniško deklaracijo, v kateri je bila zapisana zahteva po suvereni državi slovenskega naroda. Politično izjavo so oblikovale opozicijske politične stranke leta 1989, deklaracijo pa so podpisali Društvo slovenskih pisateljev, Slovenska demokratska zveza, Slovenska kmečka zveza, Slovensko krščansko socialno gibanje, Socialdemokratska zveza Slovenije, Univerzitetna konferenca ZSMS in Društvo slovenskih skladateljev. V torek, na predvečer obletnice, so se na domačiji Ivana Omana v Zmincu zbrali še živeči ustanovitelji Demosa na državni ravni, ki so sestavili poslanico novim rodovom. To je predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle predstavil javnosti na prireditvi v organizaciji SLS. V poslanici so med drugim zapisali, da je z osamosvojitvijo slovenski narod dosegel svoj največji politični cilj in si zagotovil demokratičen okvir za svoje samouresničevanje. »Naloga novih slovenskih rodov je, da, sledeč vrednotam osamosvojitve, ki nas je povezala in poenotila, najdejo pot v sožitje in sodelovanje, ki ne bo obremenjeno s travmami preteklosti, ampak v sožitju z naravo naklonjeno življenju in podjetnosti,« so še zapisali.
Napovedali zaostritev stavke
V sredo so zaposleni na večini upravnih enot v državi znova, že osmič, stavkali. Ob tem je predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk napovedal, da bodo naslednjo sredo stavko še zaostrili, če z ministrstvom ne bodo sklenili dogovora. Po njegovih napovedih bo od 15. maja na 36 od 58 upravnih enot, kakor so izglasovali njihovi stavkovni odbori, stavka potekala neprekinjeno do izpolnitve stavkovnih zahtev, če sindikat z ministrstvom do takrat ne bo sklenil dogovora. Stavkati pa bodo 3. junija začeli tudi poštni delavci, so sporočili iz Sindikata poštnih delavcev, ki je sprejel sklep o stavki. Obenem je iz nadzornega sveta Pošte Slovenije odstopil njihov pooblaščenec Saša Gržinič, saj je, kot so zapisali, »prišel čas za ulico«. Vodstvo Pošte Slovenije meni, da ni utemeljenih razlogov za napoved stavke.