Ovekovečila je Poljansko dolino
Pred kratkim je izšla knjiga Marije Stanonik z zgovornim naslovom Dar Poljanski dolini. Kot pravi avtorica, pa je to tudi dar vseh avtorjev, o katerih piše v zajetni publikaciji.
»Knjiga je resnično moj dar, hkrati pa sem želela, da je to tudi dar vseh avtorjev, ki jih v njej obravnavam. Od Antona Žaklja - Rodoljuba Ledinskega do Martina Nagliča, Vladimirja Kavčiča, Luka Pintarja, Ivana Tavčarja, Tineta Debeljaka ... in še marsikoga. Ker delam zelo temeljito, je knjiga tudi precej zajetna.«
Knjiga nosi podnaslov Besedna umetnost v porečju Poljanske Sore s pogledom na Selško in zahod Sorškega polja, založila in izdala pa jo je (s pomočjo več sponzorjev) Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka. »Gre za zelo bogato delo, ki že v naslovu pove, da je vezana na področje nekdanjega loškega gospostva,« je ob torkovi predstavitvi povedal direktor knjižnice Matjaž Eržen.
»Misel na takšno knjigo je v meni zorela leta in leta. Že šest desetletij se vozim po Poljanski dolini in zmeraj sem si želela, da bi jo nekako ovekovečila. Upam, da se mi je s to knjigo to posrečilo. Knjiga je posvečena vsem tistim, ki so v njej navedeni, in tudi tistim, ki niso, saj sem kot merilo strogo upoštevala kriterij stroke. To pa pomeni, da so poglavja v knjigi namenjena avtorjem, ki so kanonizirani oziroma jih upošteva slovenska literarna zgodovina. Edino na koncu sem si privoščila korak čez to, saj obravnavam tudi rojaka Franca Kopača, za katerega sem prepričana, da bi bil bolj upoštevan, če bi živel v Ljubljani, kot pa je sicer, ker je iz Žirov. Prav tako sem si na koncu dovolila, da sem predstavila svoje literarno ustvarjanje, za katero marsikdo ne ve, vendar je doživelo zelo lep odziv in včasih mi je kar žal, da nisem nadaljevala. Vendar me je znanstveno delo tako rekoč požrlo, vsega pa človek pač ne zmore,« je povedala prof. ddr Marija Stanonik, literarna zgodovinarka, etnologinja in redna profesorica za slovensko književnost, sicer pa doma iz Žirov.
Knjiga je posvečena tudi lanskemu praznovanju 1050-letnice loškega gospostva, stoti obletnici smrti Ivana Tavčarja, pa tudi deseti obletnici smrti Vladimirja Kavčiča. Kot je povedala avtorica, so članki za knjigo nastajali že več kot trideset let, v pogovoru z direktorjem knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka Matjažem Erženom pa sta poudarila zlasti delo Janeza Evangelista Kreka, prav tako sta govorila o Gregorju Kreku, Jerneju Basarju in drugih.
»Knjiga je resnično moj dar, hkrati pa sem želela, da je to tudi dar vseh avtorjev, ki jih v njej obravnavam. Od Antona Žaklja - Rodoljuba Ledinskega do Martina Nagliča, Vladimirja Kavčiča, Luka Pintarja, Ivana Tavčarja, Tineta Debeljaka ... in še marsikoga. Ker delam zelo temeljito, je knjiga tudi precej zajetna,« je povedala Marija Stanonik.
Knjigo je oblikovala Nina Drol, avtor fotografij na ovitku in veznih listih je Andrej Tarfila, poleg njega pa sta fotografije za knjigo prispevala še Janez Dolenc in Aleksander Igličar. Stare fotografije zanjo so našli v Kapucinskem samostanu Škofja Loka, Loškem muzeju, Zavodu za naravno in kulturno dediščino Ljubljana ter pri nekaterih zasebnikih.