Po nakupu na počitek s knjigo
V nakupovalnih središčih Supernova Kranj in Kamnik so postavili bralna kotička z unikatnim lesenim bralnim stolom, ki so ga izdelali dijaki Srednje šole za lesarstvo Škofja Loka.
Kranj – Obiskovalcem trgovskih središč Supernova Kranj in Kamnik sta odslej na voljo tudi bralna kotička – knjigobežnici, ki ju poleg knjižnih poličnikov sestavljata tudi lesena bralna stola, nastala izpod rok dijakov Srednje šole za lesarstvo Škofja Loka.
»Knjigobežnici v Kranju in Kamniku odpiramo z željo, da si bodo ljudje izmenjavali knjige, da jim s tem ponovno približamo pisano besedo in da si morda na ta način vsi obogatimo naš lep slovenski jezik,« je povedala Meta Ahačič, vodja nakupovalnih središč Supernova Kranj in Kamnik. »S srednjo lesarsko šolo smo se najprej želeli dogovoriti za izdelavo poličnika, ko pa smo videli še maketo lesenega bralnega stola, ki so ga izdelali dijaki, smo bili nad posebnim, unikatnim stolom navdušeni. Tako smo se dogovorili, da z njim dopolnijo naš bralni kotiček.«
Bralni stol v obliki počivalnika
Bralni stol so zasnovali in izdelali Oskar Dolšak, Anže Keržan, Ožbej Kavčič in Aleksander Kožuh, dijaki četrtega letnika Srednje šole za lesarstvo Škofja Loka. V sklopu projekta Moje podjetje so na šoli odprli več dijaških podjetij, omenjena četverica je svojega poimenovala AO Wood design. »Zasnovali smo lesen stol, ki je narejen po dimenzijah počivalnika, je tapeciran in zato udoben. Namenjen je branju, v njem je tudi polica, da lahko odložimo knjigo, in naslonjali za roki. Izdelan je iz topolovih vezanih plošč, v celoti je sestavljen brez vijakov in lepila,« je dejal Oskar Dolšak. »Zdaj je prišlo še naročilo Supernove, ki morda pomeni začetek nečesa novega. Plan je, da projekt nadaljujemo, da razvijemo še nov izdelek, nekoliko manjši in cenejši stol, morda tudi tabure,« ga je dopolnil sošolec Aleksander Kožuh.
Mentor dijakov Peter Kurnik (somentorja sta Klemen Mezeg in Jože Gregorc) je pojasnil, da so se fantje v projektu srečevali tudi z veliko izzivi. »Sodelovanje s Supernovo je tako prišlo ravno v pravem trenutku, sicer bi zadeva najbrž ostala le na papirju, tako da se lahko skupaj z njimi veselim prvih izdelkov. Srčno upam, da bodo zgodbo tudi nadaljevali. Njihovo dijaško podjetje bo namreč čez mesec dni ugasnilo. Nekateri nato odprejo prava podjetja in upam, da bodo tudi ti štirje fantje šli po tej poti,« je povedal.
Dober odziv slovenskih avtorjev
Projekt bralnih kotičkov v nakupovalnih središčih je nastal iz mini ideje na temo dneva knjige, je pojasnila Barbara Zacirkovnik iz Zavoda Emendo, ki s Supernovo sodeluje pri pripravi dogodkov. »Ko smo videli, kakšno lepo knjigobežnico so fantje izdelali, je bilo treba nabrati knjige, zato smo to objavili na socialnem omrežju. Odziv je bil neverjeten, saj smo v tednu dni nabrali dvesto knjig. Odlično so se odzvali tudi slovenski avtorji in v knjigobežnico podarili nove izvode svojih del z željo, da tudi njihova beseda doseže široko publiko. Zdaj se pogovarjamo, da slovenske avtorje podpremo tako, da se v mesecu maju osebno predstavijo v svojih bralnih kotičkih.«
Med avtorji, ki so za knjigobežnici podarili svoje knjige, je tudi Kranjčan Nenad Vladić, avtor knjige Od talenta do uspeha. »Ideja knjigobežnice v nakupovalnem središču je zelo zanimiva in pametna. Sam sem napisal knjigo, uživam v branju knjig. V nakupovalnem središču je vedno polno ljudi, ki redko zaidejo v center mesta. Zdaj jim ni treba iti tja v knjižnico, ampak je knjižnica prišla k njim,« je dejal.