Luna nagajiva (19. del)
Colnarjeva Metka
Meta Colnar je bila posvojena hčerka Fini in Lojzeta Colnarja, ki je, ko je živel v Zagrebu, reševal tudi otroke po pobojih v Bosni. Meto sta z ženo Fini posvojila. Bila je prepričana, da živi v Kranju pri svojem očetu in mami. Zrasla je v lepo priljubljeno mladenko, vendar …
Po vojni naj bi mladinci v Kranju odkrili v Bosni njeno družino in prave starše. Organizirali so njen obisk v Bosni, vendar se je do konca zgrožena in razočarana kmalu vrnila, ker je v Bosni prišla v zaostalo nekulturno primitivno revščino.
Nad posvojiteljema Fini in Lojzetom je bila tako zgrožena, ker ji nista povedala resnice, da se je kmalu odselila v Koper in so se za njo izgubile vse sledi.
Čez veliko let se je javila po telefonu in me prosila, naj ji pomagam pri nakupu knjig za njenega sina. Bil sem vesel in ji sporočil, da naj mi samo sporoči, kako ji lahko pomagam. Odgovorila mi je, da ne išče stika in da želi samo to, da ji od časa do časa pošljem nekaj denarja. Ni mi poslala svojega naslova niti telefonske številke. S tem je bila tudi najina zveza prekinjena.
Zakaj? Je bila kriva luna nagajiva? Ob Metki smo bili po vsakodnevnem pripovedovanju pravljice tete Fini vsi prepričani, da smo vsi nasledniki Sneguljčice in sedmih palčkov …
Kranjski vodovodni stolp
Kranj, tretje največje mesto v državi, so včasih omenjali po najboljši pitni vodi, ker priteče izpod bližnjega 2132 metrov visokega Storžiča iz zahodnega dela Kamniško-Savinjskih Alp. Kranj je nekoč slovel kot mesto pod Storžičem. Gora ima lepo oblikovani vrh, ki je viden tudi iz Ljubljanske kotline.
Ker naj bi bilo mesto nekdaj znano tudi po tem, da ima več vina kot vode, so težavo rešili z gradnjo 34 metrov visokega vodovodnega stolpa, ki ima na vrhu rezervoar z 250 kubičnimi metri vode. Načrte za stolp, ki so ga gradili med letoma 1909 in 1911, je leta 1898 naredil češki arhitekt Jan Vladimír Hráský. Leta 2004 je zaradi pritiska razneslo zunanjo steno stolpa … Zdaj je stolp pod spomeniškim varstvom, ker je začel nuditi mestu in okolici vodo. Oskrbo mesta in okolice z vodo zdaj zagotavlja cevovod iz Bašlja.
Ko beremo o nastanku vodovodnega stolpa, lahko ugibamo, da je nekaj prezrto v zvezi s stavbo, po kateri se imenuje tudi Krajevna skupnost Vodovodni stolp. Verjetno je višina, na katero so speljali in tako pripeljali pitno vodo (iz Alp), omogočila kasnejše zanimanje za izredno veliko pozidavo v smeri proti Storžiču? Gre za smer, v kateri se je v letih in stoletjih mesto močno razširjalo. Morda je s tem največ povedano, zakaj so kranjski vodovodni stolp razglasili za vrednoto zgodovinskega pomena?