Premalo jih je in slabo so plačani
Kranjski poklicni gasilci so med bolj obremenjenimi v Sloveniji, a njihove plače zahtevnosti delu ne sledijo. Pogovarjali smo se z Matejem Kejžarjem, strokovnim vodjem Javnega zavoda Gasilsko reševalne službe Kranj.
Imate dovolj poklicnih gasilcev v enoti?
»Zdaj je dogovor z ustanoviteljico našega zavoda Mestno občino Kranj tak, da števila gasilcev ne smemo povečevati. Zamenjamo lahko le tiste gasilce, ki gredo v pokoj. Operativnih gasilcev je v enoti 41 in delajo v štirih izmenah. V eni izmeni je deset gasilcev, a le v optimalnih razmerah, ko ni nobene bolniške, dopusta ... Tako je sedem gasilcev na izmeno bolj realno število. Povprečna starost gasilcev v naši enoti je visoka, več kot pet se jih bo v prihodnjih nekaj letih upokojilo; vnaprej pa ne smemo usposabljati mlajšega kadra. Usposabljanja za gasilce so samo enkrat na leto, januarja, in če se bo nekdo upokojil sredi leta, bomo skoraj leto dni delali v še bolj okrnjeni postavi.«
Če bi bili dve večji nesreči ali požara hkrati, vas je v eni izmeni premalo?
»Premalo.«
Pričakujete več dela v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji?
»Nekaj stikov z odgovornimi na Brdu smo imeli, vendar nimamo natančnih podatkov, kaj pričakujejo od nas in koliko časa bomo morali biti na razpolago.«
Dober mesec je do predsedovanja in vi še nimate točnih navodil, katere naloge boste imeli na Brdu?
»Vemo samo to, da bo tam požarna straža. Datume pomembnejših srečanj imamo, to pa je tudi vse. Naši gasilci bodo na Brdu morali delati v času, ko ne bodo razporejeni za delo v službi, kar pomeni v prostem času.«
Koliko je plačana nadura?
»Nadurna ura poklicnega gasilca je v Kranju vredna dobre tri evre neto in to tudi v najbolj zahtevnih nalogah.«
Vaša enota velja za dobro izurjeno in dobro opremljeno. Ali ta kriterij pri plačah potem ne drži?
»Ne. V tem času imamo 70 intervencij več kot v enakem obdobju lani. Po številu intervencij smo na drugem oziroma tretjem mestu v Sloveniji, po številu gasilcev na intervencijo pa dve mesti nižje. Osnovna plača gasilca v naši enoti znaša med 350 do štiristo evrov neto. Z vsemi dodatki (nočno delo, prazniki, nadure, intervencija ...) je to približno sedemsto evrov na mesec.«
Je razpoloženje zaradi tega med gasilci kaj slabše?
»Sodelavci so krasni, delajo v ekstremnih razmerah. Težko pa je zahtevati od njih dodatno delo, kot bo Brdo po prvem januarju, v takšnih delovnih razmerah in s tako nizkimi plačami. S sedanjo kranjsko oblastjo smo se o tem že pogovarjali, zagotovili so nam, da bo bolje, in upam, da bodo izpolnili svoje obljube.«