Priča odšla pred koncem hišne preiskave
Na sojenju četverici domnevnih gojiteljev konoplje je kranjsko sodišče ugotavljalo, ali so policisti hišne preiskave izvedli zakonito.
Kranj – Z zaslišanjem prič se je v sredo na kranjskem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje 37-letnemu Borutu Kavčiču iz Zgornjih Bitenj, 41-letnemu Marjanu Bregarju iz Kranja, 23-letnemu Jaku Kernu iz Tenetiš in 29-letnemu Gorazdu Čimžarju iz Britofa, ki jim tožilstvo očita, da so v posebej prirejenih prostorih na različnih lokacijah gojili konopljo. Policija, ki je v preiskavi uporabljala tudi posebne ukrepe opazovanja in prisluškovanja telekomunikacijam, je domnevne pridelovalce prijela sredi avgusta 2009, v tedaj opravljenih hišnih preiskavah pa so zasegli veliko opreme za gojenje konoplje in skupno 336 sadik konoplje.
Prav o hišnih preiskavah je tekla beseda na zadnji obravnavi. Sodni senat, ki ga vodi okrožna sodnica Andrijana Ahačič, je namreč še enkrat zaslišal več policistov in kriminalistov, ki so jih opravili, prav tako pa civilne priče, ki so, kot to veleva zakon o kazenskem postopku, opazovale potek hišnih preiskav. Ena od civilnih prič, ki je bila prisotna na hišni preiskavi v prostorih nekdanjega BPT v Tržiču, kjer naj bi konopljo skrivaj gojila Bregar in Kern, je namreč na prvem zaslišanju izjavila, da v prostor, kjer je potekala preiskava, sploh ni stopila. Ker je njena izjava vnesla dvom o pravilnosti izvedbe hišnih preiskav, je sodišče želelo natančno izvedeti, kako so potekale, zato je še enkrat zaslišalo vse vpletene. No, na koncu se je izkazalo, da se je omenjena civilna priča na prvem zaslišanju zlagala, ker jo je bilo strah. »Se opravičujem,« je priča odgovorila sodnici, ko mu je pojasnila, da je morala zaradi njenega lažnega pričanja na sodišče poklicati deset ljudi.
No, dodatno zaslišanje vseh prisotnih na hišnih preiskavah je razkrilo, da hišna preiskava pri Gorazdu Čimžarju vendarle ni bila izvedena povsem korektno. Kriminalist, ki jo je vodil, je namreč eni od civilnih prič dovolil za pol ure oditi v službo, vmes pa je nadaljeval hišno preiskavo. Čimžarjeva zagovornica Mateja Likozar Rogelj je zato predlagala, da se iz sodnega spisa izločijo zapisnik o hišni preiskavi in vsi dokazi, pridobljeni v hišni preiskavi (med njimi tudi 54 sadik konoplje). Po mnenju vodje kranjskega tožilstva Irene Kuzma pa je bila večina hišne preiskave pri Čimžarju opravljena v skladu z zakonom, zato nasprotuje izločitvi najdenih sadik konoplje iz dokaznega gradiva, za del, kjer preiskava ni potekala zakonito, pa bo spremenila obtožbo, je napovedala. »Tožilka želi hišno preiskavo razdeliti na dva dela, čeprav je povsem jasno, da je bila preiskava samo ena,« je odgovorila odvetnica. Sodni senat se bo o predlagani izločitvi dokazov odločil po zaslišanju kriminalista, ki je sestavil zapisnik o hišni preiskavi pri Gorazdu Čimžarju.