Zeleni pingvin gre naprej
Ob zaključku okoljskega projekta Zeleni pingvin so razglasili najuspešnejše šole in napovedali, da bo projekt živel še naprej, vanj pa bodo skušali vključiti čim več šol po Evropi.
Kranj – Konec aprila se končuje dveletni okoljski projekt Zeleni pingvin, v katerem so pilotno sodelovale po tri kranjske in ljubljanske osnovne šole ter ena norveška. Kot so v sredo poudarili na zaključnem dogodku v kranjski Kovačnici, je bil uspešen in ga želijo nadaljevati. Projekt Zeleni pingvin – Green Penguin sicer sofinancirata Norveški finančni mehanizem ter ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj v višini dobrih 764 tisoč evrov, v njem pa je združilo moči pet partnerjev: vodilni partner Iskraemeco Kranj, mestni občini Kranj in Ljubljana, DOVES FEE Slovenija – Ekošola in norveška fundacija za okoljsko izobraževanje.
Osrednji cilj Zelenega pingvina je razvoj digitalne platforme za podporo pri doseganju ogljične nevtralnosti s pomočjo izobraževanja in vključevanja prebivalcev. Glavni namen aplikacije je ozaveščanje otrok in njihovih staršev o varovanju okolja, razumevanju ogljičnega odtisa in podnebnih sprememb. Zeleni pingvin namreč v spletni in mobilni platformi spodbuja otroke k vzpostavljanju vsakodnevnih navad, ki pripomorejo k nižanju ogljičnega odtisa tako na individualni kot na ravni šole. Vodja projekta Vladimir Miloševič iz Iskraemeca je povedal, da je platforma v zadnjih mesecih na podlagi vprašanj in želja šol in učencev doživela veliko sprememb. »V prihodnje želimo še razširiti vsebine in omogočiti več motivacije v obliki nagrad. Zagotovo bo projekt živel naprej, mi ga vidimo kot olajšanje načina učenja za vse – tako za izobraževalce kot za otroke,« je povedal.
Ob zaključku projekta so razglasili tudi najuspešnejše šole pri doseganju največjega zmanjšanja ogljičnega odtisa, izračunanega s pomočjo aplikacije Zeleni pingvin. Zmagala je Osnovna šola Predoslje, ki je – kot so poudarili – z vsemi aktivnostmi dokazala, da je pravi ambasador zelenega učenja in trajnostnega razvoja. Vodja projekta na šoli Boštjan Orehar je pojasnil, da so v projektu Zeleni pingvin sodelovali učenci od šestega do osmega razreda: »Projekt se mi zdi zelo zanimiv. Upam, da se bo razvijal še naprej, saj projekt, ki je samemu sebi namen, ni dober. O tej temi se je treba veliko pogovarjati, saj če mladi slišijo, se lahko na tem področju tudi kaj naredi.«