Na Gorenjskem so si najbolj pridno umivali zobe učenci 4. t na podružnični šoli na Trsteniku.

Z umivanjem do zdravih zob

Gorenjski zmagovalec Tekmovanja za čiste zobe ob zdravi prehrani je postal 4. t razred podružnične šole na Trsteniku.

Konec maja se je zaključilo že 26. vseslovensko Tekmovanje za čiste zobe ob zdravi prehrani, ki ga prireja Stomatološka sekcija Slovenskega zdravniškega društva. Na njem so sodelovale skoraj vse slovenske osnovne šole - kar 706 jih je bilo. V sklopu tekmovanja zobozdravstveni delavci po Sloveniji izvajajo nenapovedane obiske v razredih in preverjamo čistost zob. Na Gorenjskem so si jih najbolj pridno umivali učenci 4. t razreda OŠ Simona Jenka Kranj, podružnica Trstenik. Kot pravi učiteljica Tanja Tušar, so njeni učenci že od nekdaj med boljšimi na tem tekmovanju: »Zelo so motivirani na tem področju, po malici samoiniciativno umivajo zobe. Rednega umivanja so navajeni že od doma, seveda pa jih skušamo v šoli še dodatno spodbujati.« Vsa preverjanja čistosti zob so uspešno prestali, na plakatu na vratih njihove učilnice pa so tako sami zajčki, o polžih in črvih ni ne duha ne sluha.

»Če ne bi umivali zob, bi se na njih začele nabirati obloge, pa še črvički začnejo vrtati luknjice vanje, to pa boli,« je pojasnila učenka Nina Katarina Štular. »Če imaš gnile zobe, ne moreš jesti,« je dodala njena sošolka Ana Rogelj, učenec Blaž Štefe pa je poudaril, da ob rednem umivanju zobje dalj časa ostanejo zdravi: »V nasprotnem primeru pa moraš kupiti umetne zobe ali protezo.« Vsi trije so se strinjali, da je zobe treba umivati trikrat na dan približno po tri minute, če je možno, pa kar po vsakem obroku.

V zdravju otroških zob je opazno veliko izboljšanje, ugotavlja pobudnica in idejna vodja Tekmovanja za čiste zobe ob zdravi prehrani prim. mag. Tatjana Leskošek Denišlič: »Od začetka izvajanja tekmovanja pred 26 leti se je število prizadetih zob v ustih povprečnega učenca z več kot šest znižalo na 1,7, delež dvanajstletnikov brez kariesa pa se je s skromnih sedem odstotkov povzpel na svoj večkratnik. Želimo si, da bi rezultate tudi v prihodnje obdržali na tako spodbudni ravni.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 27. julij 2011 / 07:00

Na Šutni odprli Hišo arhitekture

Kamnik - Mladi kamniški arhitekti, združeni v Skupino Štajn, so v starem mestnem jedru na Šutni odprli t. i. Hišo arhitekture, ki predstavlja zbirno točko v mestu, kamor bodo lju...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 11. marec 2021 / 23:54

Rešili več kot tisoč žab

V deževnem petkovem večeru je okoli sedemdeset prostovoljcev na cesti pod Joštom pomagalo žabam, da so varno odskakljale do svojih mrestišč.

Zanimivosti / četrtek, 11. marec 2021 / 23:52

Med korono našel nov hobi

Igor Jamnik iz Žabnice se je v času epidemije naučil izdelovati okrasne cvetlične lonce iz betona, ohranja pa tudi ljubezen do glasbe – tako kot njegova žena Marija.

Kranj / četrtek, 11. marec 2021 / 23:47

Evropski denar za obnovo stanovanj

Mestna občina Kranj lahko pri načrtovani prenovi neprofitnih stanovanj na Planini računa tudi na izdatno pomoč Evropske unije in države.

Kamnik / četrtek, 11. marec 2021 / 23:46

Navdih našli v klariški opatinji

V Mekinjskem samostanu razvijajo blagovno znamko Doroteja, ki bo združevala lokalne izdelke in spominjala na preprostost iz preteklih dni.

Izleti GG / četrtek, 11. marec 2021 / 23:40

Kam na samoten spomladanski potep

Pomlad nas je presenetila nekaj tednov prezgodaj in iz doline prepodila še zadnje ostanke mrzle zime, ojužila snežne gorske kapice in na sonce zvabila tudi tiste zapečkarje, ki so se v hla...