Najslabše gospodarsko leto
Poročila gorenjskih gospodarskih družb kažejo, da je za nami po gospodarskih rezultatih slabo leto. Po rasti neto dodane vrednosti je Gorenjska celo na predzadnjem mestu v državi.
Kranj – Pred tednom dni smo na tej strani predstavili nekaj najpomembnejših podatkov iz informacije Agencije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) o lanskem poslovanju samostojnih podjetnikov na Gorenjskem, tokrat pa povzemamo informacijo o poslovanju gospodarskih družb in zadrug. Lani je bilo na Gorenjskem registriranih 5273 družb in 30 zadrug, od tega se jih je 799 vpisalo na novo, 171 je bilo izbrisanih, 15 pa v stečajnem postopku. Kar 94 odstotkov je mikro družb, štiri odstotke majhnih, odstotek srednjih in odstotek velikih, skupaj pa so družbe zaposlovale 44.413 delavcev ali za 3,1 odstotka več kot leto poprej.
Gospodarske družbe na Gorenjskem so lani ustvarile za 6,47 milijarde evrov prihodkov, kar je, če upoštevamo 5,7-odstotno inflacijo, za pet odstotkov več kot v letu 2007, odhodki pa so se povečali za osem odstotkov. Tako se je zmanjšala celotna gospodarnost s 105 v preteklih štirih letih na 103. Slabša ekonomičnost je posledica povečanih materialnih stroškov, večjih stroškov dela in znatno višjih finančnih odhodkov, zlasti oslabitev naložb in odpisov. Lani so družbe ustvarile za 1,45 milijarde evrov neto dodane vrednosti, kar je le dva odstotka več kot v letu 2007. S čistim dobičkom je lani poslovalo 3224 družb ali 68 odstotkov družb, ki so predložile poročila, čisti dobiček v višini 229 milijonov evrov pa je za 29 odstotkov nižji kot leta 2007; z izgubo je poslovalo 1322 ali 28 odstotkov družb, skupna izguba v višini devetdeset milijonov evrov pa je za 37 odstotkov večja kot predlani. Podjetja na Gorenjskem so v letu 2008 v primerjavi s podjetji na državni ravni izvažala več (2,1 milijarde evrov) kot uvažala (1,8 milijarde evrov), tako da je pokritost uvoza z izvozom znašala 112 odstotkov. Vrednost izvoza se je glede na leto 2007 znižala za tri odstotke, uvoza pa za dva odstotka.
Zadruge so lani zaposlovale 283 delavcev, kar je za osem odstotkov več kot leto poprej, in izkazale so za 792 tisoč evrov čistega dobička.
Primerjava z drugimi regijami v Sloveniji kaže, da Gorenjska gospodarsko nazaduje. Po številu družb, zaposlenih in premoženju je gorenjska regija na četrtem mestu, po prihodkih od izvoza na petem mestu, po deležu družb z izgubo na substanci pa na tretjem mestu. Družbe tudi iz leta v leto za poslovanje uporabljajo več tujih virov financiranja, kar jim draži poslovanje in slabša konkurenčnost na trgu. Delež lastnih virov se je v lanskem letu znižal že na 41 odstotkov (še leta 2004 je bil 49 odstotkov). Za leto 2008 na ALPES-u ocenjujejo, da je bil po rezultatih poslovanja daleč najslabše. Najbolj skrbi že omenjena skromna dvoodstotna rast neto dodane vrednosti, ki Gorenjsko uvršča na predzadnje mesto v Sloveniji, in kaže na to, da se naša regija ne bo kmalu povzpela višje.