K zavezi pristopili novi podpisniki
Zavezo za podnebno nevtralnost Kranja do leta 2030 je prejšnji teden dodatno podpisalo še enajst podjetij in organizacij.
Kranj – K izvajanju ukrepov za doseganje podnebne nevtralnosti Kranja do leta 2030 se je poleg Mestne občine Kranj zavezalo še 49 podjetij in drugih organizacij iz Kranja in širše, so sporočili iz kranjske občine. Kot je znano, je Kranj eno od 112 mest, ki jih je Evropska komisija leta 2022 izbrala v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Po dobrem letu intenzivne priprave so sredi marca iz Kranja v Bruselj poslali podnebno pogodbo z načrtovanimi ukrepi za dosego ciljev, finančno konstrukcijo in z zavezami 38 partnerjev o podpori prizadevanjem za podnebno nevtralnost mesta. Kasneje je zavezo podpisalo še enajst podjetij in organizacij, in tudi te zaveze so včeraj posredovali Evropski komisiji, ki mora do jeseni podnebno pogodbo pregledati in jo potrditi kot ustrezno in uresničljivo. Kranjskemu podnebnemu načrtu je sicer podporo napovedalo tudi nekaj ministrstev.
V kranjski podnebni pogodbi so opredeljeni ključni ukrepi, s katerimi nameravajo do leta 2030 zmanjšati izpuste ekvivalenta CO2 za 113.263 ton glede na leto 2018. Ukrepi predvidevajo prehod na 90-odstotni delež obnovljivih virov energije pri daljinskem ogrevanju mesta, povečanje proizvodnje sončne energije za 55.000 MWh, doseganje cilja »en avtomobil na gospodinjstvo« in 30-odstotno zmanjšanje dnevnih voženj z avtomobilom, vzpostavitev povezanega multimodalnega sistema javnega prevoza, krožno in pametno ravnanje z odpadki, boljše upravljanje zelene infrastrukture ter celovit program energetske učinkovitosti v preostalih neobnovljenih javnih in stanovanjskih stavbah. Pri številnih ukrepih namerava mesto prevzeti vlogo pobudnika, s ciljem, da izpostavi dolgoročne koristi ter poveča zavezanost in interes deležnikov. Vsi načrtovani ukrepi so ovrednoteni na približno 366 milijonov evrov, pri čemer bi levji delež prispevala gospodinjstva (102 milijona evrov), občina (96 milijonov evrov) in gospodarstvo (72 milijonov evrov).
»Če bomo delali skupaj, je naš načrt uresničljiv, taka je bila tudi ocena komisije, ki je v začetku leta opravila neformalni pregled naše podnebne pogodbe. Verjamem, da nam je vsem mar, v kakšnem svetu živimo in bodo živele prihodnje generacije,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec.