Oznaka kot spomin in opomin na poplave
Ob letošnjem svetovnem dnevu voda, ki smo ga zaznamovali v petek, so na župnijski cerkvi svetega Martina v Poljanah postavili oznako visokih voda v občini Gorenja vas - Poljane.
Poljane – Oznako na poljanski cerkvi so postavili v sklopu projekta X-RISK-CC – prilagajanje na izredne vremenske dogodke in z njimi povezana tveganja v spremenjenem podnebju, pri katerem Razvojna agencija Sora (RAS) sodeluje z Agencijo Republike Slovenije za okolje (Arso). Eden izmed ciljev projekta je tudi ozaveščanje lokalnega prebivalstva o izrednih vremenskih dogodkih, ki so zaradi podnebnih sprememb vedno pogostejši in intenzivnejši. Oznaka tako prikazuje, do kam je ob lanskih poplavah najvišje segala voda.
Po Sloveniji že sedemdeset oznak
Postavitev oznak visokih voda je del akcije, ki jo Arso v sodelovanju s komisijo za hidrogeografijo Zveze geografov Slovenije izvaja od leta 2014, je spomnila Florjana Ulaga z Arsa in dodala, da so jih od takrat po vsej Sloveniji postavili že sedemdeset. »Osnovni cilj akcije je ozaveščanje in izobraževanje najširše javnosti o visokih vodah kot periodičnem naravnem pojavu.« Kot je poudarila Florjana Ulaga, scenariji za prihodnost niso optimistični, verjetnost poplav se bo povečevala. »In prav temu so namenjene te oznake – da pokažejo, da so poplave bile in da obstaja možnost, da se ponovijo,« je dejal Peter Frantar z Arsa. Ob tem je poudaril, da lahko s sodobno tehnologijo, opozarjanjem in sodelovanjem bolje urejamo prostor in načrtujemo ukrepe, ki bodo ustreznejši za prilagajanje podnebnim spremembam. Poljanski župnik Jože Plut je ob tem pripomnil, da je postavitev oznake na cerkev tudi dokaz, kako nespametno je graditi na poplavnih območjih. »Ko so leta 1954 porušili staro cerkev v Poljanah, so dovoljenje za novo izdali prav na poplavnem območju.« Župan Milan Čadež pa je ob tej priložnosti predstavil posledice lanskih avgustovskih poplav v občini, ki nam po njegovih besedah kažejo moč narave, saj takih poplav na njihovem območju ne pomnijo niti najstarejši prebivalci. Tako še vedno poteka obnova poškodovane infrastrukture, v prihodnje, je dodal, pa bo treba ob sodelovanju tako politike kot stroke načrtovati ukrepe, s katerimi bodo na v lanskih poplavah najbolj prizadetih območjih v prihodnje zmanjšali morebitno škodo v primeru naravnih nesreč. Poudaril je še pomen postavitve vremenskega radarja na Pasji ravni pred desetimi leti, s katerim se je sistem opozarjanja pred ekstremnimi vremenskimi dogodki bistveno izboljšal.
Pomembno bo prilagajanje
Postavitev oznake za visoke vode so pripravili ob letošnjem svetovnem dnevu voda, katerega geslo je bilo tokrat »voda za mir«, je spomnil v. d. direktorja Razvojne agencije Sora Gašper Kleč in dodal, da se vse prevečkrat voda uporablja kot orožje. »Okrog precej svetovnih vodotokov se bijejo diplomatske ali prave vojaške bitke.« Ravno na dan dogodka je ruska vojska znova izvedla raketni napad na največji jez na reki Dnjeper v Ukrajini ter tako ogrozila prebivalstvo in povzročila ekološko katastrofo. V nadaljevanju je poudaril, da so nam lanske poplave pokazale, kako nepredvidljivo je okolje v luči podnebnih sprememb, pri čemer napovedi za prihodnost niso spodbudne, saj za Slovenijo napovedujejo dvig povprečne temperature za od ene do tri stopinje do konca stoletja, po najbolj pesimističnih scenarijih pa celo do šest stopinj. »Zato bo pomembno prilagajanje ekstremnim naravnim dogodkom in temu je namenjen tudi projekt X-RISK-CC, v okviru katerega proučujemo hudourniške poplave in suše v lokalnem okolju, da bi na podlagi tega izboljšali napovedi za lokalne skupnosti, ki bi se tako lahko bolje pripravile na prihodnje ekstremne vremenske dogodke.«