Ne kajenju
Vse pogosteje mladi začnejo vnašati nikotin v telo tudi s pomočjo različnih drugih izdelkov in že zgodaj postanejo zasvojeni z njim. Pri opuščanju te zasvojenosti so na voljo različne vrste pomoči.
V okviru NIJZ deluje brezplačna anonimna telefonska številka 080 2777, na katero se lahko obrnejo tisti, ki želijo prenehati uporabljati nikotin.
Dan brez cigarete, ki ga vsako leto zaznamujemo konec januarja, ponudi priložnost kadilce spodbuditi k opustitvi kajenja. Tobak v cigareti je samo ena izmed oblik, ki uporabnikom pomagajo vnašati nikotin v telo. Vse pogosteje mladi začnejo vnašati nikotin v telo tudi s pomočjo različnih drugih izdelkov in že zgodaj postanejo zasvojeni. »Nikotin je snov, ki zasvoji zelo hitro, vpliva na razvoj mladih možganov in čim mlajši ga začnejo uporabljati, tem večja je zasvojenost. Poleg tega ima nikotin, ne glede na to, ali je iz tobaka ali iz drugega izdelka, tudi številne negativne učinke na vse organske sisteme v telesu,« opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), njihov zdravnik dr. Tomaž Čakš pa dodaja: »Ogrevani tobačni izdelki, elektronske cigarete, brezdimni tobačni izdelki in nikotinske vrečke so in še prihajajo na trg pod lažno reklamo, da so pripomočki za opuščanje kajenja. Resnica pa je, da so to samo pripomočki za začetek in vzdrževanje nikotinske zasvojenosti.«
Vsem kadilcem in uporabnikom drugih izdelkov z nikotinom, ki želijo njihovo uporabo opustiti in pri tem potrebujejo pomoč, na NIJZ svetujejo, da se vključijo v številne programe za opuščanje, ki so v Sloveniji brezplačni, ter po potrebi uporabljajo preizkušene, učinkovite in varne vrste medikamentozne pomoči.
V pomoč številni programi
Kot je poudaril Čakš, je pomembno, da je pomoč pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom pod nadzorom strokovnjaka. »Za to so na voljo posebej izobraženi svetovalci v zdravstvenovzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja v zdravstvenih domovih po Sloveniji. Ta pomoč se lahko izvaja kot skupinske delavnice ali individualno svetovanje tudi v smislu spreminjanja načina življenja in vedenja.«
V okviru NIJZ deluje brezplačna anonimna telefonska številka 080 2777, na katero se lahko obrnejo tisti, ki bi želeli prenehati uporabljati nikotin. Na tej številki lahko vsakdo pridobi potrebne informacije o opuščanju oziroma se dogovori za pomoč pri opuščanju po telefonu. Telefon deluje vsak dan, tudi ob koncih tedna in praznikih, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro. Na tej številki je možno tudi proaktivno telefonsko svetovanje, ki je namenjeno podpori, preprečevanju ponovne rabe nikotinskega izdelka in reševanju trenutnih težav.
Tudi v lekarnah, kot dodajajo na NIJZ, so na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja, ki pomagajo uporabniku k uspešnejši opustitvi nikotina.