Le povezani do denarja
Župani slovenskih zgodovinskih mest so se z evroposlanko Mojco Kleva Kekuš pogovarjali o možnostih pridobivanja nepovratnih evropskih sredstev neposredno v Bruslju.
Škofja Loka – Župani občin članic Združenja zgodovinskih mest Slovenije so se v petek v Škofji Loki srečali s slovenskimi poslanci v evropskem parlamentu. Od slednjih se je sicer drugega tovrstnega srečanja udeležila le Mojca Kleva Kekuš, ki pa je bila za župane tudi najbolj dobrodošla sogovornica, saj se v Bruslju kot članica odbora za regionalni razvoj veliko ukvarja s črpanjem evropskih sredstev. »Taka srečanja vedno spodbujam, saj le tako lahko ugotovimo, zakaj se v Sloveniji vedno pojavljajo problemi, ki jih v Bruslju ne razumejo, in kje lahko kot evroposlanka pomagam. Prva ugotovitev tokratnega sestanka je bila ravno ta, da imajo občine zelo podobne težave. Vsaka občina namreč misli, da ima samo ona težave, npr. s financiranjem. V Sloveniji je zaradi krize trenutno velik problem pridobivanje dodatnih sredstev za realizacijo projektov, tudi za delež, ki ga mora sofinancirati občina, zato sem jim predstavila možnosti financiranja direktno iz Bruslja,« je po sestanku z župani povedala poslanka.
Po besedah Mojce Kleva Kekuš so vsi, ki so se v preteklosti že prijavili na evropska sredstva neposredno v Bruselj, ugotovili, da je tam pri pridobivanju sredstev veliko lažje in manj administrativnih ovir, a po drugi strani vlada večja konkurenca mest iz vse Evrope. »Županom sem zato svetovala, da z dobrim projektom, in če ima občina za sabo podporo določenega združenja na evropski ravni, precej lažje pridobiš sredstva za sofinanciranje svojega projekta,« je razložila poslanka, ki je podprla pobudo Občine Ptuj, tudi članice združenja zgodovinskih mest, o ustanovitvi posebnega evropskega sklada za ohranjanje kulturne dediščine v starih mestnih središčih, v tej smeri je tudi že postavila vprašanje Evropski komisiji, na njen odgovor pa še čaka.
Po besedah škofjeloškega župana Mihe Ješeta so na tokratnem srečanju skušali najti skupne programe, s katerimi bi lahko kandidirali za nepovratna evropska sredstva bodisi na državnem nivoju bodisi neposredno v Bruslju: »Občina Škofja Loka je od svojih programov najbolj izpostavila Škofjeloški pasijon in tudi druge programe, ki bi jih skupaj z drugimi zgodovinskimi mesti lahko realizirali v naslednji evropski finančni perspektivi.« Tudi kranjski podžupan Bojan Homan je ocenil, da so takšna srečanja zelo dobrodošla za pridobivanje informacij o povezovanju mest na ravni EU s ciljem kandidiranja na različne evropske razpise ter o izkušnjah drugih mest o oživljanju in obnavljanju starih mestnih jeder. »Tu vidim celo paleto še neizkoriščenih priložnosti, ki jih šele počasi spoznavamo.«