Spodbuda izobraževanju
Dijaki in študenti imajo možnost pridobiti različne vrste štipendij, od državnih do Zoisovih in kadrovskih, izobraževanje za poklice, za katere primanjkuje kadra, pa spodbujajo s štipendijami za deficitarne poklice.
Še posebno pozornost na ministrstvu posvečajo poklicem, kjer kadra primanjkuje. Zanje je mogoče pridobiti štipendije za deficitarne poklice. Seznam deficitarnih poklicev vsako leto objavi Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.
»S podeljevanjem štipendij spodbujamo izobraževanje in pridobivanje višje ravni izobrazbe, izboljšujemo zaposljivost mladih, pri terciarnem izobraževanju pa prispevamo tudi k skrajšanju obdobja do zaključka študija,« poudarjajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in dodajajo, da s štipendijami obenem zmanjšujejo neskladje med izobrazbo mladih in povpraševanjem po kadrih na trgu dela.
Državne štipendije so namenjene dijakom in študentom iz socialno šibkejših družin, da jim s tem olajšajo šolanje. Nadarjeni mladi lahko pridobijo Zoisovo štipendijo, v pomoč pri izobraževanju v tujini pa so lahko štipendije Ad futura. S kadrovskimi štipendijami dijakom in študentom pomagajo priti do ustreznega poklica oziroma izobrazbe ter do njihove prve zaposlitve, saj jih delodajalci dodelijo na podlagi svojih potreb. Še posebno pozornost na ministrstvu posvečajo poklicem, kjer kadra primanjkuje. Zanje je mogoče pridobiti štipendije za deficitarne poklice. Seznam deficitarnih poklicev vsako leto objavi Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije. Gre za poklice, za katere je na trgu dela manj delavcev, kot jih potrebujejo delodajalci. Letošnji razpis je vreden 4,3 milijona evrov, vlogo pa bo mogoče oddati od 1. avgusta do vključno 30. septembra, so pojasnili na skladu. Tudi letos je cilj dodeliti štipendijo 1000 štipendistom, mesečna višina štipendije pa znaša 118,48 evra in se spreminja na podlagi usklajevanja na način in v roku, ki velja za transferje, v skladu z zakonom, ki ureja usklajevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom. Štipendijo za deficitarne poklice bodo v šolskem letu 2024/2025 lahko pridobili dijaki, ki bodo prvič vpisani v 1. letnik enega izmed navedenih izobraževalnih programov: kamnosek, inštalater strojnih inštalacij, oblikovalec kovin orodjar, steklar, tehnik steklarstva, avtokaroserist, pek, slaščičar, mesar, tapetnik, mizar, izdelovalec kovinskih konstrukcij, zidar, tesar, klepar-krovec, izvajalec suhomontažne gradnje, slikopleskar-črkoslikar, pečar-polagalec keramičnih oblog, gozdar, dimnikar, gastronomske in hotelske storitve. Ob tem so na skladu še pojasnili, da prejemanje štipendije za deficitarne poklice ne vpliva na višino otroškega dodatka in na višino plačila dohodnine. Dijak lahko istočasno prejema državno štipendijo ali Zoisovo štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice, ne more pa hkrati prejemati kadrovske štipendije.